- Moje prywatne wyzwanie 10 maratonów w 10 dni chciałem połączyć z czymś dobrym dla innych – mówi pabianiczanin Przemek Antczak. - Agnieszka Jaksa z Agrafki zaproponowała zbiórkę pieniędzy dla Milenki. Ponieważ chciałem też pobiec w Konstantynowie Łódzkim, Zgierzu i w Łodzi, padła propozycja, żeby zbierać też pieniądze na leczenie Miłosza z Konstantynowa. Oczywiście zgodziłem się.

Dlatego do akcji zaproszono sponsorów, którzy za każdy ukończony bieg wrzucą niemałą sumkę do puszki. Są to: Fundacja My kochamy Pabianice, JF Invest, Biliński i ABM Jędraszek.

- Zapraszamy kolejne firmy do czynienia dobra – zachęca maratończyk.

Starostwo Powiatowe w Pabianicach też jest sponsorem akcji i zapewni obsługę eventu, a organizatorem wydarzenia jest klub „O co biega”. Współorganizatorem akcji jest przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Rąkowski.

- Najważniejszy w tym przedsięwzięciu to cel charytatywny. Pieniądze zebrane zostaną przeznaczone na leczenie dwóch małych, niepełnosprawnych mieszkańców powiatu pabianickiego – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Podczas każdego biegu będą puszki, do których możemy wrzucać gotówkę. Pojawiać się będą też bohaterowie tego wydarzenia Milenka i Miłosz z rodzicami.

- Chciałam podziękować za to, że Przemek wybrał moją córeczkę. Dziękuję wszystkim za pomoc i tak ogromne wsparcie. Będzie wystawiona puszka, do której każdy będzie mógł wrzucić coś od siebie – mówi Klaudia Malinowska, mama Milenki.

Wolontariuszki z Grupy Wolontarystycznej Agrafka będą malować twarze i urządzać zabawy dla najmłodszych. Już niektóre przedszkola planują spacery na Lewityn, żeby zobaczyć maratończyka. Przyjdą dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16, gdzie uczęszcza Milenka.

Wyzwanie jest spore, bo taki wyczyn udał się do tej pory zaledwie kilku osobom w Polsce. Czy Przemek da radę? Ma na swoim koncie 3 maratony w 3 dni i 5 maratonów, które przebiegł w 5 dni. Zaliczył już biegi 12-godzinne, 24-godzinne i bieg na 100 km.

- Biegam od 7 lat. Pięć razy w tygodniu trenuję na Lewitynie. Od dłuższego czasu przygotowuję się do tego wyczynu. Mam odpowiednią dietę i ułożony cykl treningów – wyjaśnia. - Zacząłem biegać, żeby ogarnąć własne ADHD. I się udało. Dziś propaguję zdrowy styl życia i dzięki temu biegowi chcę namówić inne osoby do uprawiania sportu, do ruchu na świeżym powietrzu.

Pierwszy bieg zaplanowano na 7 kwietnia w Lewitynie na godzinę 14.00.

- Każdy będzie mógł do mnie dołączyć i pobiec ze mną choćby nawet kilka metrów. Zapraszam do wspólnego biegu innych maratończyków, biegaczy, miłośników nordic walking, slow jogging i spacerowiczów – wylicza. - Przyda mi się każde wsparcie, więc zapraszam wszystkich do wspólnego biegania.

Żeby przebiec 42 km Przemek musi okrążyć Lewityn 34 razy. Planuje, że zajmie mu to około 5 godzin. Będzie biegał w Pabianicach przez 5 dni. 11 kwietnia przebiegnie maraton w Łodzi wokół Stawów Stefańskiego i 16 kwietnia pojawi się w łódzkim biegu DOZ Maraton. W Zgierzu pojawi się w środę 12 kwietnia. Ośrodek CSiR Nad Stawami w Konstantynowie Łódzkim odwiedzi w piątek 14 kwietnia i w sobotę 15 kwietnia.

Wyzwanie jest spore, bo taki wyczyn udał się do tej pory zaledwie kilku osobom w Polsce.

- To niesamowite wyzwanie 10 maratonów w 10 dni to odległość jak z Pabianic do Świnoujścia. Ja bym tego nawet rowerem nie przejechał, a on będzie biegł dzień po dniu. Łączymy przyjemne z pożytecznym, bo Przemek realizuje marzenia, a przy okazji wspiera chore dzieci – mówi Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

 

Cykl biegów 10 maratonów w 10 dni

7 kwietnia (piątek) – Lewityn – godz.14:00–20:00

8 kwietnia (sobota) Lewityn – godz. 11:00–17:00

9 kwietnia (niedziela) Lewityn – godz. 11:00–17:00

10 kwietnia (poniedziałek) - Lewityn – godz. 11:00–17:00

11 kwietnia (wtorek) - MOSiR Łódź Stawy Stefańskiego – godz. 10:00-16:00

12 kwietnia(środa) – Zgierz, Park Miejski im. T. Kościuszki – godz. 10:00-15:00

13 kwietnia (czwartek) – Lewityn – godz. 10:00–16:00

14 kwietnia(piątek) - Konstantynów Łódzki CSiR Nad Stawami – godz. 10:00-16:00

15 kwietnia (sobota) - Konstantynów Łódzki CSiR Nad Stawami – godz. 10:00–16:00

16 kwietnia (niedziela) - Łódź DOZ Maraton – 9:00–15:00

Milenka Malinowska urodziła się z bardzo rzadkim, uwarunkowanym genetycznie, postępującym schorzeniem – chorobą Niemann Pick, zwaną też „dziecięcym alzheimerem”.

Miłoszek Rybicki urodził się z wadą serca pod postacią zarośnięcia pnia płucnego z ubytkiem przegrody międzykomorowej i naczyniami krążenia obocznego.

Patronaty honorowe:

Grzegorz Mackiewicz – prezydent Pabianic

Krzysztof Habura – starosta pabianicki

Przemysław Staniszewski – prezydent miasta Zgierza

Robert Jakubowski – burmistrz Konstantynowa Łódzkiego

Partnerzy:

MOSiR Łódź, MOSiR Pabianice, CSiR Konstantynów Łódzki, Grupa Wolontarystyczna Agrafka, Przedszkole Miejskie nr 16 w Pabianicach, ZWiK sp. z oo w Pabianicach, ManuMedic, Tomek Pryca