Podczas biegów będą zbierane pieniądze na leczenie dzieci, Milenki Malinowskej z Pabianic chorej na dziecięcego Alzheimera oraz Miłoszka Rybickiego z Konstantynowa, który urodził się z poważną wadą serca. 

- Moje prywatne wyzwanie 10 maratonów w 10 dni chciałem połączyć z czymś dobrym dla innych - mówi Przemek. - Agnieszka Jaksa z „Agrafki” zaproponowała zbiórkę pieniędzy dla Milenki. Ponieważ chciałem też pobiec w Konstantynowie Łódzkim, Zgierzu i w Łodzi, padła propozycja, żeby zbierać też pieniądze na leczenie Miłosza. Oczywiście zgodziłem się. Dlatego do akcji zaprosiłem sponsorów, którzy za każdy ukończony bieg wrzucą niemałą sumkę do puszki.

Są to: Fundacja My kochamy Pabianice, JF Invest, Biliński i ABM Jędraszek. Współorganizatorem akcji jest Starostwo Powiatowe, które zapewni obsługę eventu, a organizatorem wydarzenia klub „O co biega”.

LINK do wydarzenia. 

Podczas każdego biegu będzie można dorzucić swoją „cegiełkę” do puszki. Spotkamy też bohaterów tego wydarzenia - Milenkę i Miłosza z rodzicami. Wolontariusze „Agrafki” przygotowali dla najmłodszych atrakcje - malowanie twarzy i przeróżne zabawy. Niektóre przedszkola planują spacery na Lewityn, żeby zobaczyć maratończyka, np. z "szesnastki", gdzie uczęszcza Milenka.

- Wyzwanie jest spore, bo taki wyczyn udał się do tej pory zaledwie kilku osobom w Polsce. Czy dam radę? Jestem dobrej myśli – mówi Przemek.

Pabianiczanin ma na swoim koncie 3 maratony w 3 dni i 5 maratonów, które przebiegł w 5 dni. Uczestniczył w biegach 12 i 24-godzinnych oraz biegu na 100 km. Do dziesięciomaratonu przygotowuje się od dłuższego czasu. Jest na odpowiedniej diecie i ma ułożony cykl treningów pod ten wyczyn.

Jak zaczęła się jego przygoda z bieganiem?

- Zacząłem biegać, żeby ogarnąć własne ADHD. I się udało. Dziś propaguję zdrowy styl życia i dzięki temu biegowi chcę namówić inne osoby do uprawiania sportu, do ruchu na świeżym powietrzu – wyjaśnia.

Pierwszy bieg zaplanowano na 7 kwietnia w Lewitynie. Start o godzinie 14.00.

- Każdy będzie mógł do mnie dołączyć i pobiec ze mną choćby nawet kilka metrów. Zapraszam do wspólnego biegu innych maratończyków, biegaczy, miłośników nordic walking, slow jogging i spacerowiczów - zachęca Przemek.

Żeby "zaliczyć" 42 km, pabianiczanin będzie musiał okrążyć Lewityn 34 razy. Planuje, że zajmie to około 5 godzin. W Pabianicach będzie biegał przez 5 dni.

Cykl biegów 10 maratonów w 10 dni:

7 kwietnia (piątek) – Lewityn – godz.14:00–20:00

8 kwietnia (sobota) Lewityn – godz. 11:00–17:00

9 kwietnia (niedziela) Lewityn – godz. 11:00–17:00

10 kwietnia (poniedziałek) - Lewityn – godz. 11:00–17:00

11 kwietnia (wtorek) - MOSiR Łódź Stawy Stefańskiego – godz. 10:00-16:00

12 kwietnia (środa) – Zgierz

13 kwietnia (czwartek) – Lewityn – godz. 10:00–16:00

14 kwietnia (piątek) - Konstantynów Łódzki CSiR Nad Stawami – godz.10:00-16:00

15 kwietnia (sobota) - Konstantynów Łódzki CSiR Nad Stawami – godz. 10:00–16:00

16 kwietnia (niedziela) - Łódź DOZ Maraton – 9:00–15:00

Patronaty honorowe nad wyzwaniem Przemka objęli:
Krzysztof Habura – starosta pabianicki
Grzegorz Mackiewicz - prezydent miasta Pabianic
Przemysław Staniszewski – prezydent miasta Zgierza
Robert Jakubowski – burmistrz Konstantynowa Łódzkiego

Milenka Malinowska urodziła się z bardzo rzadkim, uwarunkowanym genetycznie, postępującym schorzeniem – chorobą Niemann Pick, zwaną też „dziecięcym alzheimerem”. O walce z nieuleczalną chorobą pisaliśmy TUTAJ.

Miłoszek Rybicki urodził się z wadą serca pod postacią zarośnięcia pnia płucnego z ubytkiem przegrody międzykomorowej i naczyniami krążenia obocznego.