Wrota Regionu to taki program, który realizowany jest razem z Urzędem Marszałkowskim. Urząd Miejski wszedł w niego aportem finansowym w wysokości 57.000 zł. W ramach tego dostał komputery, serwery. Od połowy sierpnia mają ruszyć szkolenia dla pracowników. Będzie wdrażane oprogramowanie.

- Ja byłem od początku przeciwny temu projektowi - mówił radnym na wtorkowej komisji kierownik informatyków Jan Fijałkowski. - Dla mnie te komputery do niczego się nie przydadzą. Nie mogą być wykorzystane do czegoś innego niż ten program. Nie są nam do niczego potrzebne.

Według niego 57.000 zł zostało wyrzucone w błoto.

Program Wrota Regionu ma ułatwić obieg dokumentów drogą elektroniczną.

W środę rano okazało się, że ten sprzęt jednak do czegoś się nadaje.

- 12 komputerów będzie w ciągu kilku najbliższych dni rozstawionych na stanowiskach, które i tak mają być wykorzystywane do obsługi tego programu - tłumaczy sekretarz Paweł Rózga.

Polecenie o natychmiastowym ustawieniu komputerów wydał w środę rano prezydent Zbigniew Dychto.

Przedmiotem zamówienia jest zakup, instalacja i wdrożenie: serwerów systemu obiegu dokumentów, oprogramowania portalu, systemu archiwizacji i backupu, oprogramowania antywirusowego, infomatów, aktywnych urządzeń sieciowych (firewall przełącznik dostępowy, router) oraz szkoleń dla projektu Budowa Zintegrowanego Systemu e-Usług Publicznych Województwa Łódzkiego (Wrota Regionu Łódzkiego), z podziałem na 6 zadań. Projekt przewiduje również stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy administracją a przedsiębiorcami i mieszkańcami w postaci Platformy e-Usług Publicznych (PeUP) – usługa „front office”. Realizacja projektu dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii informacyjnych i komunikacyjnych przyczyni się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego województwa łódzkiego.

Co to są Wrota Regionu Łódzkiego? To Budowa Zintegrowanego Systemu e-Usług Publicznych Województwa Łódzkiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa IV: Społeczeństwo Informacyjne, Działanie IV.2 – E- Usługi Publiczne.

Użytkownicy

Projekt jest adresowany do szerokiej grupy odbiorców, obejmującej obywateli i przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów), będących partnerami projektu oraz pracowników urzędów i ich jednostek organizacyjnych.

Cele projektu

Celem głównym projektu „Budowa Zintegrowanego Systemu e-Usług Publicznych Województwa Łódzkiego (Wrota Regionu Łódzkiego)” jest budowa e-Administracji oraz rozwój elektronicznych usług publicznych na terenie województwa łódzkiego, a także wzrost wykorzystania technik i technologii informatycznych w administracji samorządowej.

Przedmiotem projektu Budowa Zintegrowanego Systemu e-Usług Publicznych Województwa Łódzkiego (Wrota Regionu Łódzkiego) jest:

  • Zakup i instalacja sprzętu oraz urządzeń dla podłączenia sieci informatycznych partnerów projektu w bezpieczny sposób do szerokopasmowej sieci internet wraz z modernizacją serwerowni,
  • Zakup i instalacja  zestawów komputerowych typu PC,
  • Zakup i instalacja  serwerów wraz z macierzami dyskowymi i niezbędnym osprzętem,
  • Zakup i instalacja  Infomatów,
  • Zakup, instalacja i wdrożenie systemów backupu i archiwizacji,
  • Zakup, instalacja i wdrożenie oprogramowania systemu obiegu dokumentów,
  • Zakup i instalacja oprogramowania antywirusowego,
  • Zakup i wdrożenie oprogramowania portalu internetowego Wrota Regionu Łódzkiego, na którym zostaną uruchomione  usługi elektroniczne,
  • Przeprowadzenie programu szkoleniowego dla użytkowników korzystających z systemu obiegu dokumentów.

Liderem projektu jest województwo łódzkie reprezentowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Prace związane z przygotowaniem i realizacją projektu podjął Wydział ds. Społeczeństwa Informacyjnego Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi przy ścisłej współpracy ze 109 partnerami. Lista uczestników znajduje się na stronie internetowej projektu: www.elodzkie.pl