Na konferencję przygotowaną przez Urząd Miejski przyszło 260 przedsiębiorców z Pabianic i okolicy. Wysłuchali wykładów i mogli pogadać z przedstawicielami firm konsultingowych na temat "Finansowania inwestycji przedsiębiorstw z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w 2009 roku". Konferencję prowadził wiceprezydent Jarosław Cichosz. Koordynatorem konferencji była Agnieszka Krawczyk z UM.

Bardzo interesujący wykład miała Agnieszka Osika, główny inspektor departamentu przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim. Bez owijania w bawełnę wyjaśniła, na co można dostać pieniądze, a na co nie. Tłumaczyła procedury, które obowiązują od chwili złożenia wniosku, aż do wypłaty pieniędzy unijnych na konto. Własne prezentacje miały cztery firmy: Fundacja Euro Most, FPL Europa, PHIN Consulting i MSR. Z ich przedstawicielami przedsiębiorcy mogli porozmawiać o możliwości zdobycia pieniędzy unijnych.

– Umówiłam się na prezentację w mojej spółce z firmą Consulting. Jej przedstawiciel w styczniu przygotuje mi ogólny rys naszych możliwości, potem spotka się ze wszystkimi członkami zarządu naszej spółki i omówi, jaką strategię powinniśmy obrać, żeby zdobyć te pieniądze - mówi jedna z uczestniczek konferencji. - Czasu spędzonego na tych wykładach nie uważam za stracony.

– Ja jestem zadowolona ze spotkania z konsultantem – dodaje kolejna uczestniczka, właścicielka kompleksu kosmetycznego. – Gdyby nie ta konferencja, nie trafiłabym na rozwiązania, które mi podsunęli.

Wcześniej konferencję opuścił właściciel sklepu Ferrum Zbigniew Grabarz.

– Myślałem o pieniądzach na profesjonalne oświetlenie sklepu, ale z tego co usłyszałem, Unia na to nie daje – mówi Grabarz.

Udział w konferencji był bezpłatny.

- Kolejną planujemy w lutym - zapowiedział Cichosz.