W poniedziałek uczniowie przyszli do szkoły na galowo. Każdy z nich dostał biało-czerwony kotylion. Prezentacji pieśni towarzyszył ceremoniał, który jest obecny na wszystkich ważnych uroczystościach szkolnych. Najpierw wprowadzono sztandar szkoły przy dźwiękach werbla. Potem zabrzmiały pieśni. Uczniowie wykonali a'capella „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rotę” i „Święta Miłości Kochanej Ojczyzny”.

- O tym, że jesteśmy w projekcie wiedzieliśmy od listopada. Wtedy też ruszyły wstępne przygotowania, czyli rozdałam dzieciom teksty – mówi Anita Ceglarek, organizatorka „Niepodległej” w SP3. - Po feriach zaczęliśmy regularne próby z poszczególnymi klasami. Dopiero teraz zaśpiewaliśmy wszyscy razem.

- Hymn Polski każdy zna, ale tekstów pozostałych pieśni zapewne nie miałbym okazji się nauczyć. Najważniejsze, że efekt końcowy był imponujący – powiedział Kacper Mikulski z klasy 8c.

Pieśni zaśpiewali uczniowie klas 3-8.

- Cieszę się, że mieliśmy okazję wziąć udział w tym wielkim przedsięwzięciu. Jesteśmy chyba jedyną szkołą w powiecie, która się dostała do konkursu i jedną z nielicznych w województwie łódzkim.

W trzeciej edycji „Niepodległej” bierze udział 300 szkół z całej Polski. Konkurs organizuje Narodowe Centrum Kultury.