- Wystąpiłem do komendanta wojewódzkiego o awans dla starszego posterunkowego Agnieszki Olejniczak - mówi młodszy inspektor Zdzisław Stopczyk, komendant Powiatowej Komendy Policji w Pabianicach.

Po raz pierwszy w Polsce dzielnicowym roku została kobieta. Tytuł ten zdobyła pabianiczanka - 29-letnia Agnieszka Olejniczak. W finale pokonała 33 policjantów. Z tej okazji komendant wojewódzki inspektor Ferdynand Skiba urządził uroczystość w Komendzie Wojewódzkiej Policji, na którą zaprosił też rodziców policjantki, męża i dziennikarzy.

- Agnieszka ma młodszego brata, który od dzieciństwa marzył, by zostać policjantem. Tymczasem on studiuje na politechnice, a ona zdobywa tytuł najlepszej dzielnicowej w Polsce - mówi żartem mama Maria Masiuk, emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1.

W szkole podstawowej Agnieszka była nieśmiałą dziewczynką. Dopiero przed maturą w Technikum Ochrony Śrdowiska zaczęła patrzeć na świat inaczej.

- Wtedy ukształtował jej się charakter i chyba właśnie wtedy postanowiła, że będzie pracować w policji w wydziale do spraw nieletnich - wspomina mama.

Dlatego, gdy ukończyła resocjalizację w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, zaczęła pracować w pabianickiej komendzie jako pracownik cywilny.

- Nie było wtedy przyjęć do policji, więc spokojnie pracowałam i czekałam na egzaminy - mówi starszy posterunkowy Agnieszka Olejniczak.

Cztery lata temu celująco zdała egzaminy i pojechała na szkolenie do Słupska, gdzie ukończyła Szkołę Policyjną.

- Gdy wróciłam do naszej komendy, nie dostałam przydziału do wymarzonego wydziału ds. nieletnich, tylko zostałam dzielnicową. Z decyzjami szefów się nie dyskutuje - mówi najlepsza w Polsce dzielnicowa.

W listopadzie nasza dzielnicowa dostanie awans na sierżanta. W nagrodę dostała już kino domowe, telefon i premię - 3.700 zł.

- Agnieszka jest bardzo, bardzo pracowita i konsekwentna. Jak coś obieca, zawsze doprowadzi sprawę do końca - mówi z dumą o córce Masiukowa. - Bardzo dużo czyta. Wciąż się dokształca. Ona wytycza sobie cele i spokojnie je realizuje. Jestem z niej bardzo dumna.