Minęły już ponad 2 miesiące od eksplozji w Bejrucie, która zwróciła oczy całego świata na stolicę Libanu.Polscy strażacy byli jednymi z pierwszych, którzy udali się do Bejrutu po eksplozji, żeby pomóc w prowadzeniu akcji ratunkowej. Libańczycy zapamiętali ich i do dziś noszą w sercu wielką wdzięczność za ten konkretny gest solidarności.

Tragedia, o której słyszał cały świat, zaczęła się 4 sierpnia o godz. 18:06 lokalnego czasu, gdy doszło do wybuchu składowanej w bejruckim porcie saletry amonowej.

W tym czasie trwała w porcie akcja gaszenia pożaru innego magazynu. Strażacy z oddziału w Karantin nie wiedzieli, w jak niebezpiecznym otoczeniu prowadzą akcję. W chwili eksplozji byli bez szans. Dziesięć młodych osób, w tym jedna kobieta będąca ratownikiem medycznym w tej brygadzie, poniosło śmierć na miejscu. Libańczycy oddali hołd tym strażakom i pożegnali ich jak bohaterów.

Polscy strażacy, którzy na początku sierpnia uczestniczyli w akcji ratunkowej w bejruckim porcie, rozpoczęli zbiórkę środków na pomoc rodzinom ich libańskich kolegów, którzy 4 sierpnia zginęli tragicznie w eksplozji. Niestety rodziny te nie tylko straciły bezpowrotnie swoich najbliższych - tej straty nic nie naprawi - ale wraz z ich śmiercią część z nich utraciła jedynych żywicieli rodziny. Państwo libańskie borykające się z olbrzymimi problemami ekonomicznymi, finansowymi i społecznymi, nie wypłaciło im żadnego odszkodowania i nie udziela żadnej finansowej pomocy.

Dlatego Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie "Dom Wschodni" podjęli decyzję o współpracy w celu udzielenia wsparcia rodzinom poległych strażaków libańskich. Akcja zbiórki środków realizowane jest pod patronatem Komendanta Głównego PSP i przy czynnym zaangażowaniu wielu polskich strażaków, zwłaszcza uczestników akcji ratunkowej.

Po zakończeniu zbiórki zebrane środki zostaną przekazane rodzinom. Środki na wsparcie rodzin strażaków można przekazać na konto:

Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”
ul. Piotrkowska 80, 90-102 Łódź

mBank, 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przelewu: Straż