Na ulicach Piotra Skargi i Waltera-Jankego trwa remont kanalizacji. Trudno tamtędy przejechać.
- W kanały wprowadzamy rękaw, który je uszczelnieni – wyjaśnia Rafał Kunka, zastępca prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Uszczelniany będzie również kanał w ulicy Barucha. Wkrótce rozpoczną się roboty ziemne w ulicach: Garncarskiej, Stary Rynek, Bóźnicznej, 20 Stycznia, Ossowskiego, Jaszuńskiego, Armii Krajowej, Warszawskiej (od Nawrockiego do Rzgowskiej), Bugaj Brackiej i Żytniej.
Na Warszawskiej roboty ruszą wczesną wiosną.
- Będziemy układać kanał sanitarny i deszczowy. Ten ostatni odwodni ulice. Potem będzie układany nowy asfalt – dodaje Kunka.
- Wiosną rozkopiemy ulicę Konstantynowską – mówi prezydent Zbigniew Dychto.
Od Warszawskiej do Partyzanckiej będą układane kanały: sanitarny i deszczowy.
- Skończymy z prowizorką, która przez lata zbiera wody deszczowe i służyła jako kanał sanitarny – dodaje Kunka.
Po robotach ziemnych Konstantynowska dostanie nowy asfalt. Będą mogły jeździć po nim ciężkie autobusy i ciężarówki, bo droga ma być wykonana w najwyższym standardzie (KR4). Ma to kosztować 650.000 zł.
- Ponieważ to jest droga powiatowa, pokryjemy część kosztów – obiecuje starosta Krzysztof Habura.
Starostwo Powiatowe da 500.000 zł.
- Mamy już pozwolenie na budowę kanalizacji na Zatorzu i w ulicach Jasnej oraz Polnej – dodaje Kunka. – W przyszłym roku rozpoczną się prace.
Nadal trwają negocjacje, czy po ułożeniu kanalizacji w ul. Grota-Roweckiego będzie kładziony porządny asfalt, czy tylko prowizorka. Droga jest powiatowa.
- Starostwo nie chce pokryć części kosztów asfaltu – skarży się Jadwiga Dąbrowska ze ZwiK.
Grota-Roweckiego łączy Piaski z Bugajem. Codziennie jeżdżą tam tysiące pabianiczan. Ulica jest mocno połatana, zapadnięta przy moście.
- Nie mamy na to pieniędzy – tłumaczy starosta.
Przebudowa Grota-Roweckiego ma kosztować milion złotych.
- Szkoda by było, gdyby przy okazji układania kanalizacji nie zrobić porządnego asfaltu – uważa wiceprezydent Jarosław Cichosz.
Rozmowy między Starostwem i Urzędem Miejskim trwają.
W przyszłym roku ruszy remont ul. Myśliwskiej – od Warszawskiej od Ossowskiego.
- Rezerwujemy na to pieniądze w przyszłorocznym budżecie powiatu – zapowiada Habura. - Chcemy też przebudować ulicę Wspólną za torami, ale nie wiem, czy w przyszłym roku będzie nas na to stać.