250 osób znajdzie stałe zajęcie w Pabianicach. I to już w przyszłym roku. Będą zatrudnieni w nowej fabryce świetlówek, która powstanie w magazynach przy ul. Barucha. Życie Pabianic dowiedziało się, że szefowie Philipsa podpisali umowę w poniedziałek rano.

Za miesiąc rozpocznie się nabór robotników, inżynierów, specjalistów od logistyki i zarządzania. Będą działy planowania i marketingu. Przez pół roku załoga ma się uczyć. Nowa fabryka ruszy pełną parą 1 lipca 2007 r.

- Przystępujemy do projektu uruchomienia montażu świetlówek kompaktowych. Zajmie nam to siedem miesięcy. Stworzymy blisko 250 nowych miejsc pracy - mówi Andrzej Moszura, wiceprezes Philips Lighting Poland.

Ponieważ zakłady robiące świetlówki muszą także zbierać zużyte lampy i utylizować je, pojawiła się obawa, że Pabianice mogą stać się śmietnikiem Europy.

- Nie ma obaw - zapewnia Iwona Małkus z biura Zarządu Philipsa. - Wszystkie świetlówki z Polski są utylizowane przez spółkę, którą stworzyły trzy koncerny: Philips, Osram i GE. Na pewno nie będzie to się odbywało w Pabianicach.