W tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Kolumna oraz Komitetu Ochrony Orłów odkryli dwa gniazda bielika wybudowane na wierzchołkach wysokich sosen.

- Obserwowaliśmy je już w zeszłym roku, kiedy to pracownicy nadleśnictwa uratowali młodego bielika – tłumaczy Michał Falkowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kolumna. - Bielik jest gatunkiem podlegającym ochronie ścisłej. Umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i Załączniku Dyrektywy Ptasiej, a jego liczebność w Polsce szacuje się na około 1.000 – 1.400 par dlatego każdy młody bielik jest tak ważny.

Także z tego powodu leśnicy nie zdradzają też dokładnej lokalizacji gniazd. Aby nie niepokoić ptaków, wokół nich wyznacza się strefy ochrony całorocznej o promieniu 200 metrów oraz okresowej o promieniu około 500 metrów.

Zobacz teżWilk robi rozeznanie terenu w naszych lasach. Czy sprowadzi tu watahę?

Bieliki łączą się w pary na całe życie. W ciągu roku z gniazda wyprowadzają tylko jeden lęg i jedna z par na naszym terenie doczekała się potomstwa.

- Nasz młody bielik w dniu 19 maja bieżącego roku został przez członków Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkowany. Ze względu na jego rozmiary oraz wagę wynoszącą aktualnie około 3 kg konieczne było wspięcie się przez alpinistę na drzewo i sprowadzenie młodego ptaka na ziemię – dodaje nadleśniczy.