– Generalny remont budynku po Zespole Szkół Budowlanych trwa od początku tego roku – poinformował starosta Krzysztof Habura podczas konferencji prasowej. – Wykonawcą jest pabianicka firma Bud-Had. Prace potrwają do końca roku.

Starosta przewiduje, że na początku przyszłego roku przeprowadzą się tu wydział architektury i budownictwa, nadzór budowlany oraz archiwum z budynków przy Piłsudskiego. Do wykorzystania będzie 700 m kw. powierzchni użytkowej.

- Koszt prac to 3,7 mln zł, z czego środki własne Starostwa to 2,4 mln zł. 1,3 miliona złotych pozyskaliśmy z unijnych funduszy – ujawnia Habura.

Budynek jest XIX-wieczny, więc nadzór nad robotami sprawuje konserwator zabytków.

– Jest wymagający, ale dajemy radę – zapewnił Antoni Jędraszek, właściciel firmy.

Konserwator nakazał np. zabezpieczenie starych maskownic otworów wentylacyjnych czy mechanizmów zamykających skrzydła okien.

Roboty trwają wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest już dach. W środku zamontowano instalacje: elektryczną, wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania (budynek będzie ogrzewany przez ciepłownię miejską). Montowane są kątowniki, na których zawisną sufity i ścianki działowe pokoi. Wcześniej zabezpieczono drewniane belki stropów. Piaskowana jest ceglana elewacja budynku. Robotnicy uzupełniają brakujące cegły i zabezpieczają ściany przed wpływem warunków atmosferycznych.

– By nie zasłaniać pięknych ceglanych ścian, ocieplimy budynek od środka – dodaje starosta.

Zniknęła już przybudówka, w której była sala gimnastyczna. W tym miejscu będzie wejście do zewnętrznej, przeszklonej windy dla osób niepełnosprawnych.