Do 27 grudnia bieżącego roku obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w zakładzie pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie w sobotę (28 listopada). Zgodnie z rozporządzeniem, zakłady pracy są zobowiązane zapewnić zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Do tego odległość między stanowiskami pracy powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Są wyjątki - jeśli jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności. Zakład powinien wtedy zapewnić środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii. 

Obostrzenia wprowadzana są w związku z pandemią koronawirusa Covid - 19.

Od poniedziałku wprowadzono również zmiany w zdalnej edukacji. Uczniowie szkół branżowych mogą odbywać praktyki zawodowe. Można również organizować zajęcia dla uczniów klas sportowych.

Znów otwarte zostały sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. Od soboty (28 listopada) działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że nadal obowiązują w nich między innymi limity dotyczące liczby klientów.

Limit osób zależny od powierzchni. W sklepach poniżej 100 metrów kwadratowych to 1 osoba na każdych 10 metrów kwadratowych, natomiast powyżej 100 metrów - nie więcej, niż 1-na osoba na 15-cie metrów kwadratowych.

Wciąż nie działają sale zabaw dla dzieci.

Utrzymane zostały godziny dla seniorów, z wyjątkiem Wigilii. W salonach fryzjerskich i kosmetycznych przebywać może jeden klient na jedno stanowisko. Muszą być oddalone od siebie o półtora metra.

Gastronomia pozostaje zamknięta. Jedzenie może oferować tylko na dowóz lub wynos.

Przy zachowaniu obostrzeń otworzyć można też wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu zimowego. Mimo to nadal obowiązuje zakaz wyjazdów, w tym na narty.

Zamknięte do 27-go grudnia pozostają hotele, baseny, siłownie i kluby fitness.

Przeczytaj też: Biblioteki będą czynne od 30 listopada.