Była to druga edycja wydarzenia, które łączy sportowego ducha z dobroczynnością oraz profilaktyką zdrowia. Pierwsza impreza Corin Onko-Run odbyła się w 2019 roku. Niestety, przez pandemię została wstrzymana.

Fundacja „Zdrowy Biust” przypominała i uczyła w parku Wolności, jak ważne jesti wczesne wykrywanie raka piersi u kobiet.

- Nowotwór ten jest na pierwszym miejscu zachorowalności i umieralności. Wcześnie wykryty, jest w 100 procentach wyleczalny – przestrzegał Mariusz Hanczka, prezes fundacji. - Rak piersi dotyka również mężczyzn. Panowie też powinni się badać. Ważna rola dla pań, żebyście siebie edukowały i edukowały swoich partnerów.

W akcję włączyły się również m.in.: Pabianickie Centrum Medyczne oraz stowarzyszenie „Masz jaja, idź na badania”, które promuje regularne badania profilaktyczne wśród mężczyzn (np. pod kątem raka jąder) oraz aktywny tryb życia.

Podczas pikniku „Zdrowa Rodzina” prowadzono m.in.: USG piersi, badania palpacyjne, pomiar ciśnienia, tętna i glikemii oraz prelekcje na temat zdrowia kobiet i ich piersi, m.in. przez naukę poprawnego samobadania piersi na specjalnych fantomach.

Corin Onko-Run

Samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Każda miesiączkująca kobieta powinna przeprowadzać je do 10. dnia cyklu menstruacyjnego, a kobieta w okresie menopauzy lub po jej zakończeniu, w dowolnie wybranym dniu, raz w miesiącu.

Przed południem rozpoczął się II Charytatywny Bieg i Marsz Nordic Walking. Biegacze i miłośnicy maszerowania z kijkami mieli do pokonania dystans 5 kilometrów. Trasę wytyczono w parku Wolności.

Corin Onko-Run

Na starcie stanęło około 200 zawodników i zawodniczek. Panowie biegli w niebieskich koszulkach symbolizujących walkę z rakiem prostaty, a panie w różowych, symbolizujących walkę z rakiem piersi. 

W biegu kobiet najlepsze były:

1. Katarzyna Jaksa

2. Joanna Pluta

3. Agata Tomaszczyk

W biegu mężczyzn:

1. Maciej Jagusiak (po raz drugi)

2. Kamil Lubieniecki

3. Bartosz Nowakowski

Corin Onko-Run

W kat. nordic walking (kobiety):

1. Joanna Jóźwik

2. Iwona Wojcieszek

3. Bogusława Szanda

nordic walking mężczyźni:

1. Piotr Winczewski

2. Józef Brzezina

3. Marek Sekieta

Sportowe wyzwanie było dedykowane 3,5-letniej Martynce Stasiak, która cierpi na rzadką chorobę genetyczną – Zespół Retta. Pieniądze zebrane podczas pikniku zostaną przekazane na kontynuację leczenia dziewczynki poza granicami kraju.

Fundacja Zdrowy Biust edukuje i działa na rzecz budowania świadomości kobiet w temacie profilaktyki nowotworowej raka piersi. Od 2018 roku przełamuje tabu i niechęć do samokontroli piersi na każdym etapie życia, głównie u tych młodych, które wkraczają w dorosłe życie. Powstała z inicjatywy Barbary i Mariusza Hanczków. Założyciele fundacji od ponad 20 lat prowadzą firmę Corin (więcej o fundacji TUTAJ).