Życie Pabianic dowiedziało się, że oszuści naciągnęli co najmniej trzy starsze pabianiczanki. Każda z nich straciła kilkaset złotych. Ale ofiar oszustów na pewno jest dużo więcej.

Szajkę "gazowników" - trzech mężczyzn i kobietę, udało się złapać dzięki mieszkance bloku przy ul. Wyszyńskiego. To ona była czujna i spostrzegawcza.

W środę po południu do drzwi mieszkania pani Henryki zapukali dwaj mężczyźni. Podali się za pracowników gazowni. Gospodyni wpuściła ich, bo mówili, że są z ROM-u i chcieli sprawdzić szczelność instalacji. Ale zdziwiła się, bo spostrzegła, że "gazownicy" posługują się podejrzanymi dokumentami.

- Były to zwykłe kartki papieru, żadne druki firmowe - opowiada. - Zachęcali, żebym wymieniła kuchenkę gazową. Ale jak zobaczyli, że nasz piecyk jest nowy, to poszli na górę, do sąsiadki.

Pani Henryka zadzwoniła do administracji z pytaniem, czy wysyłali swoich pracowników do jej bloku. Gdy usłyszała, że "nie", zadzwoniła do komendy i opowiedziała o podejrzanych gościach. Policjanci przyjechali bardzo szybko. "Gazownicy" nie zdążyli nawet wyjść z klatki schodowej.

- Dwoje ich wspólników siedziało w samochodzie przed blokiem - mówi nadkomisarz Sławomir Komorowski z policji. - Tych też zatrzymaliśmy.

W piątek sąd nakazał aresztować trzech podejrzanych. Kobietę, którą zatrzymano w samochodzie przed blokiem - wypuścił na wolność. Będzie musiała co tydzień meldować się w komendzie policji - ma dozór.

Aresztowani mają 22 lata, 28 lat i 31 lat. Kobieta jest w wieku 23 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa opolskiego.

- Z materiału dowodowego wynika, że przyjeżdżali do Pabianic od 28 sierpnia - mówi nadkomisarz Komorowski. - Wprowadzali w błąd starszych ludzi, mieszkających samotnie. Wyłudzali od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Za co? Za rzekome czyszczenie i przegląd kuchni gazowych.

Oszuści brali "zaliczki" na wymianę kuchni gazowych i przesuwanie kratek wentylacyjnych na ścianach.

Podobnych przestępstw dopuścili się w Wieluniu i Bełchatowie. Policjanci szacują, iż oszukanych może być nawet kilkadziesiąt osób.

- Sprawa jest rozwojowa - dodaje nadkomisarz Komorowski.


***
Policjanci proszą oszukanych przez "gazowników", by zgłaszali się do Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach - ul. Żeromskiego 18 pok. 132, tel. 042-22-53-343. Sprawę prowadzi nadkomisarz Sławomir Komorowski.