Od stycznia kierowcy samochodów będą musieli płacić kolejny haracz za stanie w korkach i jazdę po dziurawych drogach. Rządowi nie wystarcza podatek drogowy wliczany w cenę drogiego paliwa.

Zapłaćcie, to będą drogi

Nowy haracz od kierowców ma kosztować aż 180 zł. Tyle rocznie zapłacą właściciele samochodów osobowych za jazdę po autostradach, drogach międzynarodowych, ekspresowych i dwujezdniowych. Jeszcze więcej będą płacić kierowcy ciężarówek. Rząd zapowiedział wprowadzenie opłat winietowych. Od stycznia przyszłego roku na szybie samochodu trzeba będzie przykleić specjalną winietę, informującą o opłaceniu przejazdu. Za jej brak grożą słone mandaty. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę nowych dróg.

Którędy darmo

Opłata winietowa nie będzie pobierana za poruszanie się po terenie zabudowanym oraz po drogach w gminie, w której zarejestrowany jest samochód. Poza naszą gminą darmo będzie można jeździć po drogach lokalnych, czyli często tych w najgorszym stanie.

Z opłat zwolnione będą jedynie pojazdy ratownicze i wojskowe. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą wykupić winiety na poruszanie się po wszystkich drogach krajowych.

Za podróż bez winiety grożą wysokie kary. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli mogą „załapać” mandat w wysokości 500 zł. Pozostali zapłacą 1.000 zł. Winiety będą sprawdzać policjanci, ale także funkcjonariusze straży granicznej i celnicy.

Za dzień, za miesiąc, za rok

W przyszłym roku winieta dla samochodów osobowych będzie kosztować 180 zł. Oprócz opłaty rocznej możemy zapłacić za miesiąc, 10 dni oraz 1 dzień. Kierowcy samochodów o masie większej niż 12 ton będą mieli do wyboru opłatę: roczną, miesięczną tygodniową i dzienną. Stawka będzie uzależniona od masy ciężarówki i wyniesie od 150 do 1.200! procent opłaty za samochód osobowy.

* * *
W powiecie pabianickim jest zarejestrowanych około 20.000 pojazdów. Jeżeli każdy kierowca kupi winietę, będzie można za to wybudować...
kilometr autostrady.

* * *
W województwie łódzkim opłaty winietowe obejmą odcinki trzech dróg:

E30 z Poznania do Warszawy (Krośniewice–Kutno–Łowicz)

E67 z Wrocławia do Warszawy (Wieruszów–Piotrków–Rawa Mazowiecka)

E75 z Katowic do Gdańska (Radomsko–Piotrków–Łódź–Krośniewice)