- Jak tylko pogoda pozwoli położyć warstwę ścieralną asfaltu, ruch będzie odbywał się w obu kierunkach już od dziś – mówił w piątek starosta Krzysztof Habura. - Z powodu zbliżającego się święta Wszystkich Świętych chcemy ułatwić mieszkańcom dojazd do pabianickich cmentarzy.

Zgodnie z obowiązującą umową, prace na moście potrwają do 28 października (przedłużyły się o miesiąc). Drogowcy kończą układanie chodnika po południowej stronie drogi i jeszcze przez tydzień będą prowadzić prace drogowe.

Trwa układanie chodnika

Po niedzieli być może zajdzie konieczność wprowadzenia ruchu wahadłowego na jeden dzień, by drogowcy mogli uporządkować teren budowy.

Przebudowa ulicy „Grota” Roweckiego rozpoczęła się w czerwcu. Oprócz modernizacji konstrukcji mostu były układane chodniki z kostki brukowej i powstała nowa droga rowerowa. Zamontowane zostały też barierki, które chronią pieszych i rowerzystów. Jak zapewnia Starostwo, są solidne, bo pod każdym słupkiem barierki jest półmetrowa stopa zbrojona.

- Dodatkowo wymieniliśmy barierki na starym odcinku mostu, żeby droga prezentowała się w całości nowocześnie i była bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu – dodaje starosta.

Koszt dodatkowych barierek to 45.618 zł.

Celem przebudowy tego odcinka było odwodnienie drogi. Od lat była zalewana podczas dużych opadów deszczu. Teraz mamy tutaj bardziej przepustową kanalizację deszczową i dodatkowe kratki ściekowe. Koryto rzeki zostało wyłożone kamieniami w siatkach. Dzięki temu woda nie będzie niszczyła mostu i wymywała dna rzeki. Nowe oświetlenie na wysokości bulwarów i wymalowanie przejścia dla pieszych pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa dla przechodzących przez jezdnię.

Koszt remont mostu na Dobrzynce to ponad 2.614.832 zł. Dotacja 856.000 zł pochodzi z Ministerstwa Infrastruktury, a 900.000 zł z funduszu przeciwdziałania Covid-19. Resztę do inwestycji dołożyło Starostwo.