Starymi dowodami możemy posługiwać się do 31 marca 2008 roku. Według prawa, nie oznacza to jednak przesunięcia terminu wymiany tych dowodów. Wniosek o nowy dowód należy złożyć do 31 grudnia.
- Kolejki stoją aż na chodniku - mówi Wojciech Poros, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego. - Sadzę, że nie wszyscy zdążą złożyć wniosek w tym roku. Będziemy jednak nadal przyjmować wnioski, nawet w przyszłym roku. Nie przewiduję, aby osoby, które nie zdążą, miałyby być ukarane.
W ciągu ostatnich 10 dni złożyć wniosek przyszło ponad tysiąc osób. Opóźnień w drukowaniu dowodów nie ma. Nadal na nowy dokument czekamy około miesiąca. Ludzie stojący w kolejce boją się grzywny lub więzienia.
- Słyszałam, że mogą nałożyć grzywnę albo pozbawić wolności - mówi jedna z kobiet.
- Tak długie kolejki są tu od początku grudnia - mówi jeden z petentów. - Byłem świadomy, że będę długo czekać, a mimo to zwlekałem z tym na ostatnią chwilę. Na wszelki wypadek wolę złożyć wniosek jeszcze w tym roku. Nie wiadomo czy będą karać tych co nie złożą.
Wnioski o wymianę dowodu osobistego możemy składać dziś i jutro do godz. 19.00, w sobotę w godzinach 9.00 - 13.00 i w poniedziałek, 31 grudnia, od 8.00 do 15.00.