W blokach Spółdzielni są 1.174 klatki. W 253 już działają unifony. Jest to wygodne, bo żeby otworzyć drzwi, nie trzeba przekręcać klucza. Wystarczy wystukać kod na domofonie. Co zrobić, żeby Spółdzielnia zamontowała elektroniczny domofon u ciebie?

- Najważniejsza jest zgoda wszystkich właścicieli mieszkań w danej klatce schodowej – mówi Wacław Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Muszą wyrazić zgodę, bo nowa linia montowana jest we wszystkich mieszkaniach.

To najtrudniejsze zadanie, bo wiele osób wynajmuje mieszkania. Bywa, że właściciele mieszkają teraz za granicą i kontakt z nimi jest utrudniony. Jeśli uda nam się zebrać wszystkie podpisy pod podaniem, zanosimy je do Administracji.

- Firma obsługująca domofony w Spółdzielni wykonuje montaż bezpłatnie – dodaje prezes Przybylski.

Płacimy tylko za nowy aparat w mieszkaniu – tak zwany unifon. Kosztuje to około 70 zł.

W większości bloków PSM, które przechodzą termomodernizację, wymienianie są domofony, a w mieszkaniach montuje się unifony. Obecnie w Administracji nr 1 działają elektroniczne domofony w 5 klatkach, Administracji nr 2 w 31 klatkach, Administracji nr 3 w 78 klatkach, Administracji nr 4 w 51 klatkach, a w Administracji nr 5 w 88 klatkach.