W Pabianicach przygotowano wiele wydarzeń zarówno płatnych, jak i bezpłatnych.
Zajęcia odbywać się będą m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury, Miejskim Ośrodku Kultury, Osiedlowych Domach Kultury, Muzeum Miasta Pabianic, bibliotece miejskiej i pedagogicznej. Będą organizowane na MOSiR-ze i przez animatorów sportu. 

Jedną z propozycji jest Feriada 2019 zorganizowana przez Młodzieżowy Domu Kultury w Pabianicach (ul. Pułaskiego 38). Wszystkie zajęcia są otwarte i bezpłatne.
W swojej ofercie MDK umieścił m.in. XIX Rajd Karnawałowy, który odbędzie się w środę, 13 lutego na trasie Pabianice – Dobroń.

Zbiórka o godzinie 10.00 przy Dworcu PKP. Udział wziąć w nim mogą drużyny zgłoszone przez szkoły i inne instytucje oraz turyści indywidualni. Drużyny powinny być pod opieką wychowawców. Zgłaszać można się do 5 lutego w oddziale PTTK (ul. Traugutta 2, tel. 42 215 59 46) w godzinach 10.00–17.00. Wpisowe wynosi 5 złotych. Nagrodą dla uczestników będzie znaczek rajdowy i punkty OTP. Na mecie czekać będzie słodki poczęstunek.

Półkolonie w dniach 18-22 lutego organizuje również Miejski Ośrodek Kultury. Na terenie placówki realizowane będą warsztaty tematyczne (taneczne, wokalne, plastyczne). W programie znajdzie się też zwiedzanie Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi połączony z warsztatami plastycznymi. Uczniowie zwiedzą Pałac w Nieborowie i wezmą udział w warsztatach: Akademia Pana Kleksa i Zabytki - zbytki. Nie ma już wolnych miejsc.

Dzieci i młodzież miło mogą spędzić czas w Osiedlowym Domu Kultury przy ulicy Łaskiej 46/48. Zorganizowano tam szereg atrakcji takich jak: wycieczki autokarowe m.in. wyjazd na basen w Tuszynie, wyjścia do kina i muzeum. Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej pod hasłem bezpieczne ferie. Odbędzie się pokaz pierwszej pomocy dzięki uprzejmości wolontariuszy PCK. Na miejscu przewidziano warsztaty artystyczne.
Placówka będzie czynna od godziny 9.00–15.00. Niestety, tu też nie ma już wolnych miejsc.

Dla dzieci w wieku 7-12 lat spędzających ferie w mieście ofertę przygotował Dom Kultury „Barak” (ul Roweckiego 18A). Półkolonie trwają od godziny 9.00 do 15.00. Młodzi pabianiczanie pójdą dwa razy do kina, pojadą do Łodzi na kręgle, trampoliny i ściankę wspinaczkową. Przewidziany jest wyjazd do Teatru Piccolo i Papugarni. Tutaj też brak już wolnych miejsc.

O najmłodszych nie zapomniała również Biblioteka Pedagogiczna, która zaprasza zorganizowane grupy uczniów szkół podstawowych i grupy przedszkolne sześciolatków. Zabawy dydaktyczne, rozwijające myślenie algorytmiczne odbywać się będą pod hasłem „Pobaw się z nami w kodowanie”. Zajęcia są bezpłatne, a ilość miejsc ograniczona Zapisywać się można pod numerem telefonu 42 215 26 70 lub pabiance@pbw.lodz.pl.

Bawić się można razem z Miejską Biblioteką Publiczną (ul. św. Jana 10) wraz z filiami (ul. 20 Stycznia 14 i ul. Łaska 46/48).
Trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa i piątek) odbędą się zajęcia przy ulicy św. Jana. W poniedziałki (11 i 18 lutego) zaplanowano bajki retro – „starsze” kreskówki.
Środa, 13 lutego warsztaty plastyczne – „Kraina Zimy”.
Piątek, 15 lutego „Minecraft z papieru” – zajęcia plastyczne.
Środa, 20 lutego zajęcia z masą solną – „Wesołe bałwanki”.
Piątek, 22 lutego – „Gdzie mieszka Yeti?” - zabawy i podchody dostosowane odpowiednio do wieku dzieci.

Raz w tygodniu w czwartki (14 i 21 lutego) filia przy ulicy Łaskiej zaprasza na grę „Zdobywanie ośmiobibliotecznika”.

We wtorki (12 i 19 lutego) przy ulicy 20 Stycznia zaplanowano „Zimowy teatrzyk” - zabawy z książką.

Zajęcia będą rozpoczynać się od godz. 11.00. Wstęp wolny, bez wcześniejszych zapisów.

Szczegółowy plan na ferie w mieście od wtorku, 5 lutego w papierowym wydaniu Życia Pabianic.