Kolędy, pastorałki i piosenki śpiewała młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego. Koncert to wspólne przedsięwzięcie obu szkół. Przygotowany został przy współpracy ze Stowarzyszeniem Dom Wschodni w Łodzi.

Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na wsparcie jednej ze szkół w Aleppo w Syrii. Uczą się w niej niepełnosprawne dzieci. Obecnie w Syrii trwa wojna. Panują tam trudne warunki bytowe. Leki i jedzenie są na tyle drogie, że większości mieszkańców nie stać na normalne funkcjonowanie. W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby niepełnosprawne, które nie dostają od państwa żadnego wsparcia. Znaczna część Syrii została całkowicie zniszczona. Dzieci są nie tylko niedożywione, ale również wiele z nich nie ma możliwości edukacji. W samym Aleppo zniszczonych zostało 267 szkół.

Pomiędzy utworami na scenę zapraszano kolejnych gości. Spotkanie i rozmowy prowadzili nauczyciele: Dariusz Wypych, historyk z II LO i Magdalena Przygocka–Wypych, anglistka z I LO.

Podczas koncertu gościnnie wystąpiła Viola Brzezińska. Artystka znana m.in. z programu „Szansa na Sukces”, występów w Teatrze Studio Buffo i wygranej w „Debiutach” podczas koncertu w Opolu.

- Uważam, ze jesteśmy solidarni. Potrafimy jednoczyć się, gdy trzeba pomóc innym. Lubimy pomagać i chętnie się angażujemy – powiedziała Viola.

Później na scenę zaproszono Szymona Sammouna, Syryjczyka, który obecnie studiuje w Politechnice Łódzkiej. Uważa, że Pabianice i Łódź to spokojne miasta. Opowiadał pabianiczanom, że kiedyś podobnie żyło się w Syrii.

- Kraj był stabilny, kulturalny i przepiękny – mówił Szymon.

Wszystko zmieniło się gdy wybuchła wojna. Miał wtedy 14 lat.

- Kilka razy byłem bliski śmierci – wspomina. - Nie byłem bezpieczny we własnym domu. Przeżyłem bombardowanie. To były straszne chwile. W trzydzieści minut na okoliczne budynki spadło sto osiemdziesiąt bomb. Innym razem byłem w szkole, kiedy w pobliżu spadły trzy bomby.

Szymonowi udało się wyrwać z tej tragedii. Przyjechał do Łodzi, bo tutaj ma wujka. Zaczął studia i żyje normalnie. Jest również uzdolniony artystycznie. Dla publiczności zaśpiewał pieść błagalną dla Maryi. Później wykonał kolędę. Na skrzypcach grał jego brat.

Pierwsza edycja koncertu dla Aleppo odbyła się w ubiegłym roku. Za zebrane pieniądze - 9.000 zł - szkoła mogła funkcjonować przez 2 miesiące. Niedługo poznamy kwotę z dzisiejszej zbiórki.