- W tym roku będziemy mieć zaszczyt ubrać żeńską reprezentację kraju, która pojedzie na olimpiadę do Aten - mówi z dumą Marian Kozielski, prezes fabryki odzieżowej Pabia.

Projekty kostiumów na defiladę olimpijczyków są już w Polskim Komitecie Olimpijskim.

- Nasza projektantka Bożena Dobrosz przygotowała trzy wzory z trzech tkanin - opowiada Kozielski. - Czekamy na decyzję, który model mamy szyć.

Krawcowe Pabii czeka sporo pracy. Muszą zdjąć miarę z każdej reprezentantki Polski i zrobić przymiarkę. A reprezentantek jest ponad sto.

- Nie możemy polegać na tabelach rozmiarów - tłumaczy Aneta Siedlecka z działu marketingu. - Sportsmenki mają nietypowe figury. Na przykład pływaczki mają szersze ramiona niż biodra.

Kostiumy szyte w Pabianicach nosiła w Brukseli minister Danuta Hübner podczas rozmów o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

- Pani minister odwiedziła nas w lipcu ubiegłego roku - wspomina Siedlecka. - Obejrzała kolekcję, zrobiła hurtowe zakupy i zostawiła sporo gotówki.

Minister kupiła połowę kolekcji jesienno-zimowej w rozmiarze 36. Nina Terentiew - szefowa telewizyjnej "Dwójki", buszowała w magazynach Pabii przed Bożym Narodzeniem.

- W świątecznym programie wystąpiła ubrana w nasz kostium - mówi Siedlecka. - Świetnie prezentowała się w ciemnobrązowym "garniturze".

W Pabii z uwagą śledzili transmisje z posiedzeń komisji śledczej badającej aferę Rywina.

- To dlatego, że posłanka Anita Błochowiak codziennie pokazywała się w stroju z naszej kolekcji - tłumaczy Aneta Siedlecka. - Miło było słyszeć, że styliści telewizji Polsat uznali pabianiczankę za jedną z najlepiej ubranych kobiet w parlamencie.

Kostiumy i płaszcze Pabii nosi łódzka posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz była minister budownictwa Barbara Blida. Zakupy przy ul. Warszawskiej w Pabianicach robiła także senator Alicja Grześkowiak.

Od pół roku w ubraniach Pabii pokazują się Elżbieta Sommer ("Chmurka") i Marzena Słupkowska. Obie po głównym wydaniu Wiadomości w TVP 1 opowiadają, jaka jutro będzie pogoda. Kostiumy z Pabianic noszą także prezenterki regionalnej "Trójki".

- Mamy umowę z telewizją publiczną - tłumaczy Aneta Siedlecka. - My wypożyczamy ubrania, w których występują panie, a telewizja pokazuje logo naszej firmy.

Stroje dla "Chmurki" wybiera telewizyjna stylistka.

- Przyjeżdża do nas raz na miesiąc po kilka kostiumów w stonowanych kolorach o rozmiarach 42 i 38 - mówi Siedlecka. - Zabronione są tkaniny w paski, pepitki i kratki, bo na ekranie wyglądają fatalnie.

Wkrótce Pabia ubierze bohaterki serialu "Samo życie", pokazywanego przez telewizję Polsat. Grają w nim: Magdalena Zawadzka, Stanisława Celińska, Ewa Błaszczyk, Beata Ścibakówna i Edyta Olszówka.

Dla bohaterek filmu "Blina" ubrania wybierał kostiumolog tego serialu. Film reżyseruje Władysław Pasikowski, twórca "Psów". Pierwszy odcinek zobaczymy na przełomie lutego-marca w TVP.

W stylowych garniturach firmy Pawo występują gwiazdy TVP 1 i TVP 2: Kamil Durczok, Sławomir Jeneralski, Andrzej Turski, Maciej Orłoś.

- Od ponad roku ubieramy całą Telewizyjną Agencję Informacyjną. Nasze garnitury noszą prezenterzy i reporterzy Wiadomości, Panoramy, Teleekspresu - mówi Paweł Wolski, szef marketingu w Pawo.

Marynarki, spodnie, koszule i krawaty raz w miesiącu zamawia telewizyjna stylistka. Wybiera modne, ale stonowane wzory. Jedynie Andrzej Turski, prezenter Panoramy, sam dba o swój wizerunek.

- Był w Pabianicach, zdjęliśmy z niego miarę. To potężny facet - mówi Wolski. - Potem wybrał kilka tkanin, z których nasze krawcowe uszyły garnitury.

Pawo od kilku lat współpracuje ze stylistami z Warszawy. Wypożycza ubrania do ekskluzywnych sesji zdjęciowych w poczytnych magazynach.

- W branży liczy się nazwisko naszego projektanta Mariusza Szarka - mówi Wolski. - Styliści bardzo go cenią.

Przygodę z telewizją zaczęli od popularnego teleturnieju "Idź na całość" (Polsat).

- Byliśmy jednym ze sponsorów. Ubieraliśmy Zygmunta Chajzera, gospodarza programu - opowiada Wolski.

Garnitury z Pabianic tak przypadły do gustu znanemu prezenterowi, że poprowadził oficjalne otwarcie siedziby Pawo.

Eleganckich ubrań pozazdrościli kolegom z Warszawy prezenterzy regionalnej "Trójki" z Łodzi i Szczecina.

- Ale dla nich telewizja zamawia tylko górę stroju - mówi Wolski. - Tak, jak dla warszawskich reporterów, którzy pracują w terenie.

Logo firmy z Pabianic telewizja pokazuje po każdym wydaniu Wiadomości. Reklama jest skuteczna. W Pabianicach ubiera się Michał Fajbusiewicz, autor programu "997". Ubrania Pawo nosi też aktor Artur Żmijewski (doktor Jakub Burski z serialu "Na dobre i na złe").

- Raz w roku na festiwalu filmowym w Gdyni zagląda do naszego salonu firmowego. Ubiera się wtedy od stóp do głów - cieszy się Paweł Wolski.

Ewa Drzyzga, która prowadzi program w TVN "Rozmowy w toku", też nosi ubrania z Pabianic.

- Co jakiś czas wysyłam do TVN karton odzieży z kolekcji New Man - mówi Janina Król, szefowa sklepu Amanda przy ul. Zamkowej i przedstawiciel filmy New Man na Polskę. - Pani Ewa nosi rozmiar 38. Żakiety muszą być luźne, żeby ukryć pod nimi mikroporty od mikrofonów.

O strój Drzyzgi od prawie 2 lat dba stylistka Joanna Chachulska, która pochodzi z Pabianic.

- New Man jest bardzo dobry jakościowo. Ma świetne podkoszulki - wylicza Chachulska. - Telewizja "nie lubi" drobnych kratek i pasków oraz zestawów biały z czarnym.

Swetry, koszule i marynarki New Man polubił też Leszek Bonar z programu kulturalnego w TVP 3.