W poniedziałek prezesi Towarzystwa Hieronim Ratajski, Bogumiła Czyżewska i Maciej Ćwikliński - dyrektor szkoły podpisali umowę użyczenia pierwszego akordeonu.

– Zastanawialiśmy się, jak przekazać instrument szkole, by nie obciążać jej dodatkowymi kosztami, jak np. przy darowiźnie – tłumaczy Hieronim Ratajski. – Poszliśmy drogą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przekazujemy instrumenty w użyczenie. Dzisiaj pierwszy z trzech instrumentów.
– Nie spodziewałem się, że szkoła muzyczna jest tak bliska pabianiczanom – mówi Maciej Ćwikliński. – Dzięki za ten dar.
Dar, czyli akordeon Piagini Master jest czarny, błyszczący, świecą się też guziczki z masy perłowej, waży 13 kilogramów. Tylko wziąć w ręce i grać. Ale nie tak szybko. Żeby go usłyszeć, musimy poczekać jeszcze 3-4 miesiące. Tyle czasu potrzeba, by instrument rozegrać.
Instrument przyjechał do Pabianic z Włoch, z miejscowości Castelfidardo, słynącej z produkcji tych instrumentów. Nasze akordeony są z „górnej półki”. Koszt jednego z nich sięga 42.000 zł.

– Są warte tych pieniędzy – zapewnia Ćwikliński, który jest też nauczycielem w klasie akordeonu. – Instrument tej klasy pozwala konkurować w poważnych imprezach muzycznych. Dadzą uczniom wspaniałe możliwości rozwoju.

Szkoła ma się kim pochwalić: Kamil Streit-Wlaźlak, Maciej Ramisz, Przemysław Czestkowski, Jakub Magier, Bartłomiej Baranowski, Adam Harwat, Krzysztof Moszczyński to akordeoniści, uczniowie naszej szkoły, którzy zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych konkursach.

Pieniądze na akordeony Piagini Master zebrano dzięki inicjatywie Bożeny Kabzy, farmaceutki i członkini towarzystwa muzycznego. To ona przez 10 lat była inicjatorką koncertu charytatywnego ze zbiórką pieniędzy na fortepian dla Pabianic, a w 2015 kolejnego koncertu pt. "Miłość jest muzyką" i zbiórki funduszy na akordeony dla szkoły muzycznej. Koncert odbył się 5 grudnia 2015 r. Wystąpiło w nim 60 artystów - amatorów.

– 19 instytucji złożyło się na te instrumenty – dodaje Ratajski.

Od fundatorów zebrano 84.000 zł. Kolejne 42.000 zł przekazało szkole Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.