Prezydent Grzegorz Mackiewicz zaproponuje Radzie Miejskiej do przyjęcia na najbliższej sesji (24 kwietnia) zmiany w budżecie na nowe zadania inwestycyjne. Wśród propozycji znalazł się pomysł na montaż urządzenia wspomagającego oczyszczanie wody w stawach, z których korzystają w okresie letnim mieszkańcy. Urządzenie przelewowo-spustowe ma odprowadzać wodę do rzeki i wyłapywać zanieczyszczenia z powierzchni lustra wody stawów rekreacyjnych. Przelewy usytuowane będą wzdłuż betonowego brzegu, nieopodal powstającego wodnego placu zabaw.

– Takie rozwiązanie ma poprawić jakość wody, zwiększyć komfort korzystających z kąpieliska i zmniejszyć ryzyko wystąpienia sinic – uzasadnia Aneta Klimek, rzecznik prezydenta. – Na rozbudowę systemu oczyszczania wody MOSiR wnioskuje o 65.000 zł.

Zobacz też: Sinice w stawie. Sanepid zakazał kąpieli

To nie jedyny pomysł prezydenta na nadchodzącą sesję RM. Mackiewicz chciałby przeznaczyć jeszcze 200.000 złotych na wymianę pieców węglowych. Dotację mogłyby uzyskać osoby fizyczne indywidualnie w budynkach mieszkalnych lub w zasobach komunalnych na podstawie umowy najmu: do 6 tys. zł przy likwidacji pieca węglowego i wymianie na ogrzewanie gazowe lub do 7 tys. zł przy wymianie na piece spełniające wymogi tzw. 5 klasy i Ekoprojektu. Warunkiem byłoby wykonanie inwestycji w tym roku.

Kolejna propozycja dotyczy zakupu drugiego auta dla Straży Miejskiej. Wóz przystosowany do przewożenia osób nietrzeźwych i niebezpiecznych to koszt 110.000 złotych.

Zobacz też: „Nówka” do wożenia pijanych

W budżecie mogą znaleźć się pieniądze również na dodatkowe dotacje dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z przeznaczeniem na: częściową termomodernizację budynku przy Moniuszki 121/125 (35 tys. zł jako udział miasta - współwłaściciela budynku w kosztach inwestycji prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniową), przyłącza wodno-kanalizacyjne dla posesji przy ul. Łąkowej 4, Warszawskiej 67, Kolbego 5 i Poprzecznej 12 (69 tys. zł), modernizację dróg wewnątrzosiedlowych i ciągów pieszych na osiedlu 1000-lecia (w obrębie ulic Zamkowej, Wyspiańskiego, Skłodowskiej i Konopnickiej, 330 tys. zł). 20.000 złotych prezydent chce wydać na modernizację systemu deszczowego, która odwodni teren Szkoły Podstawowej nr 9 od strony północnej.

Co sądzicie o tych planach?