Piątek, godzina 22.00:

Kolejni Polacy zarażeni koronawirusem. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, testy wykazały zakażenie u 49 osób z pięciu województw. 

Nie ma wśród nich mieszkańców naszego województwa.

Pabianice wciąż należą do stref wolnych od zachorowań.

W całej Polsce zakażonych koronawirusem jest 1389 osób.

***

Największy spadek liczby osób na kwarantannie widać w gminie Lutomiersk, w której to odnotowano pierwszy w powiecie przypadek zakażenia koronawirusem. Jeszcze dwa dni temu z domu nie mogło wyjść 45 osób, a dziś już na kwarantannie przebywa ledwie 7 osób. W Konstantynowie też mniej, bo 33, w gminie Ksawerów – 6,  Dłutów – 3, Dobroń – 6. W Pabianicach na kwarantannie jest najwięcej osób, bo 106, ale i tak mniej niż wczoraj (138). W gminie Pabianice – 15 osób.

Choć ulice miasta od kilku dni rzeczywiście są mniej oblegane, to dziś na rynku przy Moniuszki tłumy. Wiele emocji budzi wprowadzony w czwartek zakaz handlu (z wyjątkami dla pojedynczych handlarzy, którzy towar muszą sprzedać). Pabianiczanie najwidoczniej postanowili wykorzystać ostatni dzień zakupów na rynku. Od jutra już otwarte tu będą mogły być wyłącznie sklepy stacjonarne.

Około godziny 10.00 interweniowała tu Straż Miejska. Osobiście był też Tomasz Makrocki, komendant SM. Proszono handlarzy, by rozstawili stragany w większych odstępach.

- Nie było wcale dużo tych stanowisk, nowych też nie. Więcej po prostu było klientów, którzy od rana ruszyli na zakupy - przyznaje szef strażników.

Na targowisku przy ul. Nawrockiego, Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa umożliwiła handlującym wyprzedanie towaru do soboty (włącznie), również z zachowaniem środków ostrożności.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (dane na piątek):

• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 168

• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 34

• Liczba osób objętych kwarantanną: 5155

• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2956

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 168, w tym w powiecie pabianickim tylko 1.