Coraz więcej jest robionych testów w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem Covid – 19. Kierują na nie lekarze pierwszego kontaktu, w niektórych przypadkach sanepid.

- Im więcej testujemy, tym więcej mamy pozytywnych wyników – potwierdza Małgorzata Sumińska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach. - Tylko po weekendzie było sto nowych przypadków. W tygodniu każdego dnia dostajemy z laboratoriów po kilkadziesiąt pozytywnych wyników.

Nowe ognisko zakażenia pojawiło się w Przedszkolu Miejskim nr 10 Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Jana Pawła II. Przedszkole decyzją sanepidu zostało zamknięte. Zakażenie potwierdzono u jednej z sióstr i u jednej z opiekunek świeckich.

- Wszystkie pozostałe siostry zostały objęte kwarantanną z powodu kontaktu. Nie ma kto świadczyć opieki przedszkolnej i dlatego zapadła decyzja o zamknięciu placówki – informuje dyrektorka. - Na razie jeszcze nie wiemy ile dzieci z rodzicami obejmiemy kwarantanną, a ilu będzie miało nadzór epidemiologiczny. Sytuacja dotyczy dwóch grup.

Nowe zakażenie jest też w szkole w Chechle Drugim. Pabianicki sanepid dopiero otrzymał informację w tym temacie.

Kwarantanna nie skończyła się jeszcze w Szkole Podstawowej w Dobroniu, Szkole Podstawowej nr 16 i w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.

W Powiatowym Urzędzie Pracy nie potwierdzono więcej zakażeń. Są cały czas 2 przypadki. Nie ma też nowych „plusów” w Urzędzie Skarbowym. Wygaszane jest ognisko w ZEC-u.

Kwarantanną objętych jest 669 osó. Do tej pory z powodu zakażenia zmarło 9 mieszkańców naszego powiatu. Obecnie chore są 383 osoby.