Maria Eliza Steinhagen z wykształcenia jest geologiem, przez całe zawodowe życie pracowała jako chemik. Kiedy przeszła na emeryturę, zajęła się spisywaniem dziejów swojego rodu. A rodzina to niezwykła. Maria Eliza jest bowiem spadkobierczynią rodu Kruschów - pabianickich fabrykantów, twórców bawełnianej potęgi i rozwoju miasta nad Dobrzynką.

Właśnie ukazało się najnowsze jej dzieło: "Kruschowie - historia rodu, wspomnienia".

- Jestem bardzo szczęśliwa, że wreszcie jest i na dodatek tak pięknie wydana przez łódzkie Wydawnictwo Literatura - mówi autorka. - Pisałam ją dwa lata. Zebrałam 27 grubych teczek różnych dokumentów, zdjęć, wspomnień spisanych przez krewnych.

Książka powstawała między godz. 4.00 rano a 10.00.

- O tej porze dnia pracuje mi się najlepiej - mówi.

Maria Eliza Steinhagen urodziła się w Pabianicach. Mieszkała w naszym mieście kilka lat przed- i powojennych. Teraz mieszka w Warszawie.

- Jednak wszystkie drogi prowadzą mnie do Pabianic - zapewnia. - Z tym miastem związane są niepodzielnie losy mojej rodziny.

Na ponad 180 stronach autorka spisała dzieje fabryki, opowieści i anegdoty rodzinne pokazujące atmosferę panującą w pabianickich domach Kruschów i Steinhagenów.

- A była to rodzina z niezwykłym poczuciem humoru - zapewnia autorka.

Opowieści snują też najstarsi żyjący członkowie rodu - Walter Krusche i Nora Krusche. "Kruschowie - historia rodu" to już trzecia książka autorstwa Marii Elizy Steinhagen. W 2000 r. ukazały się jej "Cielętniki", w 2001 r. "Tomaszów - Knotowskie dzieci". W przygotowaniu jest następna książka.

- Tym razem będzie to książka kucharska - śmieje się pani Maria.


***
Biblioteka Miejska w Pabianicach i Wydawnictwo Literatura zapraszają na promocję książki Marii Elizy Steinhagen w środę (10 grudnia) o godz. 17.00 do biblioteki przy ul. św. Jana 10.