Najtrudniejsza jest sytuacja w Zespole Szkół nr 2. Tutaj na kwarantannie są uczniowie 10 klas lub grup. Łącznie to ok. 200 uczniów i 2 nauczycieli.

- Wszystko zależy od kontaktu. Jeśli zachorował nauczyciel, który ma lekcje tylko z częścią klasy, wtedy na kwarantannę kierowani są tylko uczniowie z tej grupy. O tym decyduje sanepid – mówi Eliza Matusiak, dyrektor ZS 2.

To nie rekord. W najtrudniejszym momencie na kwarantannie było aż 13 klas z tej szkoły.

W Zespole Szkół nr 3 obecnie na kwarantannie są 3 klasy. To 71 osób. Wrócą do szkoły w nadchodzącym tygodniu. Na razie uczą się zdalnie.

- Trudno jest zorganizować lekcje w taki sposób, aby uczniowie zaszczepieni byli w szkole, a uczniowie niezaszczepieni w domach. Nie mamy takich możliwości technicznych – mówi Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektor ZS3.

Taka forma nauczania nie jest prowadzona w żadnej z pabianickich szkół.

W I Liceum Ogólnokształcącym do przyszłego czwartku na zdalnym nauczaniu jest jedna klasa licząca 31 osób.

- Nie wszyscy są na kwarantannie, bo osoby zaszczepione nie są na nią kierowane. Ja występuje jako dyrektor o zdalne nauczanie dla całej klasy do sanepidu – informuje Barbara Żwańska, dyrektor I LO.

W miniony wtorek z kwarantanny wróciła ostatnia klasa w II Liceum Ogólnokształcącym.

- Nie chcę zapeszać, ale na razie wszyscy chodzą. Oby jak najdłużej – mówi Krzysztof Zajda, dyrektor II LO.

Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół nr 1. Tutaj w piątek w szkole nie było nieobecności spowodowanych tym, że klasa jest na kwarantannie.

Kwarantanna trwa obecnie 10 dni. Dyrektorzy sprawdzają kiedy był ostatni kontakt uczniów z osobą zakażoną i podają to do sanepidu. Dlatego kwarantanna może trwać krócej.

- To sanepid weryfikuje kto idzie na kwarantannę, a nie szkoła. My nie mamy wglądu w to czy uczniowie są zaszczepieni, czy nie – dodaje Barbara Żwańska.

Od 20 grudnia na zdalne nauczanie pójdą wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dyrektorzy czekają na rozporządzenie, w którym będą dodatkowe wytyczne. Tam, gdzie są klasy zawodowe uczniowie mają również zajęcia praktyczne. Nie da się ich zorganizować zdalnie.

- Mamy nadzieję, że rozporządzenie będzie takie jak poprzednio i uczniowie będą mogli odbywać praktyczną naukę zawodu stacjonarnie – mówi Eliza Matusiak z ZS 2.

10 stycznia 2022 roku rozpoczynają się egzaminy w szkołach zawodowych.