ad

Od 2017 roku powiat pabianicki montuje przy przejściach dla pieszych ledowe lampy. Oświetlają one już pasy m.in. przy „Grota” Roweckiego, Narcyza Gryzla i 20 Stycznia, Nawrockiego (SP 17), Konopnickiej i Orlej, Orlej i Cichej, Wileńskiej.

Zobacz też:  Będzie remont Piłsudskiego. Zmiany też na "Grota"

- Rozmowy z mieszkańcami potwierdzają, że jest to bardzo potrzebne. Mówią, że widać różnice w tych miejscach, gdzie te lampy są zamontowane. Kapitalnie widać te przejścia – chwali Łukasz Stencel, radny powiatowy.

W tym roku powiat przeznaczył 60.000 zł z budżetu na kolejne 3 przejścia – dwa przy ul. Nawrockiego (przed skrzyżowaniem z Piotra Skargi) oraz przy Wileńskiej i Tkackiej.

Starostwo zamierza też skorzystać z programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który właśnie dotyczy m.in. poprawy bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych (im. Władysława Stasiaka).

- Możemy z tego programu pozyskać dodatkowych 100.000 zł, które to pozwolą nam jeszcze wzbogacić nasze działania o dwa przejścia już nie w Pabianicach, ale w Szydłowie przy szkole i Piątkowisku – mówi Krzysztof Habura, starosta. - Tam będziemy zakładać wyspy berlińskie i dodatkowe oznakowanie pionowe i poziome. Z kolei gdyby nam się udało pozyskać te środki uwolniłyby się nam te z tych 60 tysięcy, które moglibyśmy przeznaczyć na jeszcze jakieś przejścia w Pabianicach.

Tych w planie starostwo ma jeszcze trochę. Są to m.in. pasy przy Myśliwskiej, Orlej, Wileńskiej...

Jedynym minusem tego powiatowego planu jest to, że powstał w 2017 roku i nie jest on na bieżąco uzgadniany, lecz realizowany „zza biurka”.

Przykład? Przejście dla pieszych przy ul. Nawrockiego (za skrzyżowaniem z Piotra Skargi) jest jednym z najciemniejszych miejsc na całej długości ul. Nawrockiego. Doświetlenie go migającymi lampkami na niewiele się zdało. Do tego, w ubiegłym roku domalowano tu przejazd dla rowerzystów. Kierowcy powinni więc mieć tu dobrą widoczność, a w rzeczywistości ledwo dostrzegają usiłującego wejść na jezdnię pieszego. Zwróciliśmy staroście uwagę na to, czy wobec tego przejście nie powinno być potraktowane priorytetowo w planie doświetlania tej ulicy.

Ledowe lampy na uwzględnionych przejściach mają zostać zamontowane do końca września tego roku.