- Najbardziej mnie cieszy, że ten zaszczytny tytuł przyznali konsumenci - mówi Piotr Lewowski, producent nagrodzonych obrusów plamoodpornych. - Głosowali na nas mieszkańcy Wielkopolski, którzy słyną z wyjątkowych wymagań.

Konkurs corocznie urządza Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, dziennik "Głos Wielkopolski", telewizja TV3 i Radio Merkury. Ostatnio nagrodzono 40 polskich wyrobów. Wśród nich obrusy z pabianickiej firmy PIO-MAN.

Obrusy, które się nie plamią, od siedmiu lat są tkane w rodzinnym zakładzie Piotra Lewowskiego i jego syna Mariusza. Już znają je mieszkańcy Australii, Szwajcarii, Czech, Słowacji i USA.

- Są nawet na Capri - dodaje Piotr Lewowski.

- Niedawno dzwoniła do nas klientka z Australii - mówi jego synowa, Monika. - Łamaną polszczyzną dziękowała nam, że kupiła tam doskonały i piękny obrus wyprodukowany w Polsce.

Słowa uznania płyną także z Polski, gdzie pabianickie obrusy są sprzedawane w 156 sklepach i 30 hurtowniach.

- Przed świętami gratulowała nam klientka z Tarnowskich Gór - dodaje Monika Lewowska.

W rodzinnej firmie przy ul. Wschodniej pracuje 12 osób. Tutaj najważniejsze są staranność i jakość.

- Ludzie wreszcie zauważają, że tanie chińskie wyroby używa się jeden raz, a polskie są znacznie lepszej jakości i służą długo. Nawet po wielu praniach - uważa Piotr Lewowski.

Jego obrusy są tkane z włókien poliestrowych powlekanych teflonem, które nie przyjmują tłuszczu, czerwonego wina, czekolady, soku. Po wypraniu wystarczy je uprasować, by znów wyglądały jak nowe.

PIO-MAN ma tyle zamówień, że nie nadąża z produkcją.

- Robimy też ekskluzywną pościel z czystej bawełny, którą kupujemy tylko od dwóch najlepszych producentów w Polsce - wyjawia właściciel. - Z naszych krosien schodzi bardzo miły w dotyku adamaszek żakardowy. Dużo pracy wkładamy w jakość wyrobów. Dbamy o każdy szczegół.

W firmie trwają teraz prace nad obrusami plamoodpornymi, które idealnie przylegają do blatu stołu. Taki obrus nie przesuwa się.

- Jeszcze musimy nad nimi popracować - uważa Lewowski. - Muszą być idealne.