Na fortepian koncertowy dla Pabianic zbieraliśmy pieniądze przez 3 lata. Od września mamy instrument wart prawie 100.000 zł. W sobotę zagrał na nim Adam Makowicz, który przyjechał do nas z Nowego Jorku na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Niczego.

W Pabianicach "wylądował" w piątek po południu. Zatrzymał się w hotelu Willa Piemont. O godzinie 18.00 zasiadł do fortepianu i ćwiczył trzy godziny.

- Grałem na wielu fortepianach firmy yamaha. Ten ma piękne brzmienie. To jeden z najlepszych - powiedział po koncercie.

Jego prawie dwugodzinnego popisu w Miejskim Ośrodku Kultury wysłuchało ponad 300 osób. Wszyscy byli oczarowani. Mistrz perfekcyjnie zagrał kilka własnych kompozycji oraz utwory Fryderyka Chopina, Duce Elingtona i George'a Gershwina.

Artysta wziął 8.000 zł.

- Potraktował nas bardzo ulgowo - uważa Radosław Żurawski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.


***
Adam Makowicz ma 66 lat. To światowej sławy amerykański pianista jazzowy polskiego pochodzenia. Urodził się na Śląsku Cieszyńskim. Od 29 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Zaczynał grać jazz z Tomaszem Stańką i Januszem Muniakiem. W 1977 r. został zaproszony do Nowego Jorku przez odkrywcę talentów i sławnego producenta płyt Johna Hammonda. Grał w znanym klubie The Cookery. Rok później powrócił i został w USA na stałe. Występował z tak sławnymi muzykami jak: Earl Hines, Benny Goodman, Teddy Wilson, George Shearing, Sarah Voughan, Benny Carter, Herbie Hancock, Freddy Hubbart czy Phil Woods. Nagrał 37 płyt.