O ostatnich dwóch przypadkach Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemilogiczna w Pabianicach poinformowała w piątek. Okazało się, że chorych jest kolejnych dwóch nastolatków, którzy wrócili z obozów.

- To już czwarty przypadek koronawirusa, którego nazwaliśmy „turystycznym”. Trzy dotyczą młodzieży, która wyjeżdża w okresie wakacyjnym na kolonie i obozy. Chłopcy czują się dobrze i przebywają w izolacji domowej. Jedna osoba wróciła z wczasów – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach.

Jeden z nastolatków był na obozie w polskich górach. To mieszkaniec Konstatnynowa Łódzkiego. Pozostały dwóch było na obozie w Bułgarii. Są mieszkańcami Lutomierska i gminy Pabianice.

Kwarantanną objęte są 134 osoby, w tym: Pabianice i gmina – 76, Konstantynów Łódzki – 24, Ksawerów – 11, Dobroń – 8, Dłutów – 10, Lutomiersk – 5.

- Cały czas apelujemy o zdrowy rozsądek w czasie pandemii. Trzeba pamiętać o maseczkach, bo cały czas widzi się ludzi, którzy tego nie przestrzegają. Najgorzej jest na rynku. Na palcach można policzyć ludzi, którzy mają maseczki. Tam przede wszystkim zalecamy zachowanie zasad, mimo że jest to teren otwarty – apeluje dyrektorka sanepidu.

Dotąd w powiecie pabianickim stwierdzono 58 przypadków zakażenia koronawirusem Covid – 19. Wyzdrowiało 48 osób, 2 zmarły.

- Na razie nie grozi nam zaostrzenie obostrzeń i włącznie nas do strefy żółtej lub czerwonej. Mimo to uważam, że jak na tak niewielki powiat powinniśmy uważać, bo jednak przypadków wciąż przybywa – podsumowuje Sumińska.

Z przeprowadzonej przez nas sondy wynika, że cały czas boimy się zakażenia koronawirusem. Aż 610 mieszkańców nadal martwi się o zdrowie własne i swoich bliskich. To aż 55,2 proc respondentów.

338 osób uważa że nie ma się czego bać. To 30,6 proc głosujących. Pozostali, czyli 157 osób (14,2 proc) nie mają zdania w tym temacie.