Blisko 50 osób spotkało się w poniedziałek o godzinie 18.00 w kawiarni Zielona Górka. To osoby z Pabianic i okolicznych miejscowości, które popierają ideę KOD.

- Skupiamy ludzi, którzy chcą budować społeczeństwo obywatelskie – tłumaczył Marcin Bednarek, koordynator KOD z regionu łódzkiego.

Pabianice to pierwsze po Łodzi miasto w województwie, które ma swój komitet. Spotkanie zainicjował pabianicki pisarz, Janusz Nagiecki.

- Dziękuję, że tu jesteście. Spotykamy się, by uchronić demokratyczne państwo prawa, by uchronić się od dyktatury, która zmierza w naszą stronę – tłumaczył. - Chcemy żyć dalej tak, jak przez ostatnie 25 lat. Może nie było bezbłędnie, ale przynajmniej powietrze było czyste.

Przedstawiciele łódzkich struktur wyjaśnili, na czym polegają działania KOD i czym jest sam Komitet.

- Naszym celem jest obrona demokracji, nie walka z PIS-em – tłumaczył Bednarek. - Musimy zachowywać się z klasą. Nie jesteśmy ruchem politycznym, tylko społecznym, oddolnym.

Osoby, które uczestniczyły w spotkaniu, mogły zapisać się do kliku grup, na jakie podzielono działalność KOD-u:

AKCJA – osoby wspierające działania ogólnopolskie: demonstracje, flash moby. Najbliższe takie akcje zaplanowano na 9 stycznia, kiedy przed siedzibą TVP Łódź będzie zorganizowany flash mob. Punktualnie o godzinie 12.00 zwolennicy KOD-u odśpiewają „Odę do radości” i stworzą z siebie łańcuch, którym „obejmą” siedzibę telewizji, po czym się rozejdą.

Kolejnym wydarzeniem będzie manifestacja w Warszawie przed Trybunałem Konstytucyjnym 12 stycznia. Koordynatorzy KOD zapewnią autokary (płatne po ok. 25 zł) dla zainteresowanych wyjazdem.

EDUKACJA – ta grupa ma wyjaśniać, o co chodzi w akcjach KOD, o co walczy Komitet.

- Bardzo wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z sytuacji. Nie wiedzą, czym jest Trybunał Konstytucyjny i dlaczego jego obrona jest taka ważna – wyjaśniali organizatorzy spotkania.

INTERNET – pomoc w administrowaniu facebookowych profili KOD-u i moderowaniu forum.

MEDIA – osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami i informujące o działaniach Komitetu.

PRAWO – wsparcie prawne przy organizacji pikiet, marszów i innych akcji podejmowanych przez KOD.

ULOTKI/PUBLIKACJE – graficy opracowujący wzory plakatów i ulotek.

KONTAKT – osoby, które mogą dotrzeć do zainteresowanych działaniami KOD, którzy nie korzystają z internetu, bądź portali społecznościowych.

Organizatorzy spotkania zapewniali, że do KOD-u może dołączyć każdy, jednak nie będzie on działał pod szyldem żadnej partii politycznej.

- Musi powstać organizacja młoda, prężna. Muszą być w niej znane nazwiska, które przyciągną ludzi – padł głos z sali. - Z całym szacunkiem, ale hasłami się tu nic nie zwojuje. Musimy myśleć przyszłościowo. KOD musi wygrać przyszłe wybory.

- KOD porwał mnie tym, że nie ma tu górnolotnych frazesów, jest to spontaniczne. Nie ma formy prawnej, ani pieniędzy. Jesteśmy za daleko, by myśleć o tym, co będzie za 4 lata. Na razie musimy myśleć tylko o ciężkiej pracy – mówił Jarosław Szczepaniak, prawnik ze Starostwa Powiatowego.

- KOD nigdy nie będzie partią polityczną – uciął dyskusję Bednarek.

Po tych słowach rozległy się gromkie brawa.

- Jeśli KOD zacznie iść po władzę, to ja z tego rezygnuję – dodał Nagiecki.

Dlaczego pisarz zaangażował się w działalność KOD?

- Powstało zagrożenie dla naszych podstawowych praw, dla demokratycznego państwa prawa – tłumaczy. - Ja walczę o to pierwsze pokolenie, które może żyć normalnie. Tylko aby coś osiągnąć, muszą nas być miliony. Trzeba namnażać sprzeciw społeczny, żeby ludzie poczuli zagrożenie, oddech autorytarnej władzy na plecach.

Zapowiada, że będzie walczył, póki nie przyniesie to oczekiwanego skutku.

- Musimy walczyć o Polskę. Nie chcę, by to ostatnie 26 lat zostało zmarnowane – mówi pani Gabriela. - Nie jestem związana i nigdy nie byłam z żadną partią polityczną. Po prostu przyszłam, bo czułam, że tak trzeba.

Koordynatorem Komitetu Obrony Demokracji w Pabianicach został Jarosław Szczepaniak.

Osoby, które chcą dołączyć do KOD, mogą kontaktować się z koordynatorami na adres mailowy: kod.lodzkie@gmail.com