Podczas internetowego briefingu na temat sytuacji covidowej w naszym powiecie, prezydent Grzegorz Mackiewicz poinformował, że w planie jest utworzenie na terenie naszego miasta dodatkowego puntu wymazów w kierunku wykrywania koronawirusa. 

- Wszystko wskazuje na to, że do najbliższego piątku taki powstanie – zadeklarował prezydent. - Jesteśmy w stałym kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i łódzką stacją ratownictwa medycznego. Złożyliśmy już ofertę dotyczącą pomieszczeń, w których będzie można dokonać wymazów. O lokalizacji będziemy informować na bieżąco.

Jak podkreślił Grzegorz Mackiewicz, wiele zależy też od możliwości Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w zakresie zapewnienia personelu. Zaapelował również do mieszkańców, by na wymazy zgłaszali się o wyznaczonej godzinie i stosowali się do zaleceń Straży Miejskiej oraz policji, które próbują upłynnić ruch w pobliżu Tkalni. 

Jak wygląda sytuacja na oddziale covidowym naszego szpitala?

26 stycznia, na 60 dostępnych łóżek 49 jest zajętych przez osoby zakażone koronawirusem. Najstarszą pacjentką jest 94-letnia kobieta. Najmłodszy pacjent ma 37 lat.

Oddychanie dwóch pacjentów wspomagają respiratory. 57 osób przebywa w izolacji (psychiatria). Od 1 listopada w Pabianickim Centrum Medycznym wyzdrowiało 309 osób.

Urząd Miejski naświetlił również sytuację covidową w miejskich placówkach oświatowych. Dane pochodzą z 26 stycznia, z godziny 8.50.

Kwarantanny lub izolację nałożono w sześciu szkołach podstawowych – najwięcej w "trójce" (366 uczniów), a najmniej w „ósemce” (14)- oraz trzech przedszkolach – 3, 12 i 14. Wśród nauczycieli i pracowników na kwarantannie przebywa 8 osób, a 5 w izolacji. W żłobku miejskim na kwarantannie przebywa 13 dzieci i jeden opiekun.

Trzy szkoły w powiecie pabianickim (II LO, szkoła w Lutomiersku i Woli Zaradzyńskiej) pracują całkowicie w trybie zdalnym.

Przeczytaj też: Wraca nauka zdalna