- Takie piwo można zrobić w 3-4 tygodnie albo w 8 miesięcy – wylicza Bogumił Cudowski, właściciel sklepu Piwowar przy ul. Zamkowej 59b. - Robię domowe piwo od 3 lat. Zbieram podkładki i jeżdżę na zjazdy piwowarskie do Żywca (i nie tylko).
Akcesoria do produkcji kosztują 200 zł, ale będą nam służyć przez wiele lat.
- Zapaleńców najpierw odsyłam do książki, z której można się nauczyć, jak warzyć piwo – wyjaśnia pan Bogumił.
To najlepszy w Polsce podręcznik Ziemowita Fałata „Jak warzyć piwo”. Można też kupić książki ze sprawdzonymi przepisami na... piwo. Pasja warzenia piwa pochłania całe rodziny.
W zestawie piwowara jest balon, bo piwo musi w czymś fermentować. Są środki dezynfekujące i sprzęt do mycia, bo piwo lubi czystość. Ale są też słody, ekstrakty słodowe, drożdże, chmiel i dodatki (miód, soki, przyprawy).
- Nawet jest kapslownica z kapslami – wyjaśnia.
Kto nie ma zamiaru warzyć piwa, ten może tutaj kupić piwa z polskich browarów - niepasteryzowane i niefiltrowane. Na półkach stoją wyroby Browaru Ciechan, Konstancin, BK Olsztyn (Mazur i Warmiak) i Browaru Koreb z Łasku.
- Zapraszam na portery, koźlaki, piwa ciemne i przeniczniaki. Mam piwa miodowe, herbowe o smaku korzennym, gorzkawe lagery i piwa żywe, które muszą być wypite w ciągu 14 dni – wylicza.
Za butelkę płacimy tutaj od 1,30 do 13 zł. Piwowar jest czynny we wtorki i piątki w godz. 12.00-20.00, w poniedziałki, środy i czwartki 11.00-19.00, a w soboty od 10.00 do 16.00.