Ważącą ponad dwie i pół tony maszynę przywiózł spod Białegostoku na lawecie.

- Dałem za nią starego mercedesa - mówi kolekcjoner.

Helikopter był sensacją na trasie. Na jego widok kierowcy przecierali oczy ze zdumienia.

- Nawet policjanci, których mijaliśmy, salutowali - opowiada Korczak.

Śmigłowiec jeszcze w zeszłym roku służył w polskiej armii.

- Używały go jednostki ratownicze - opowiada Korczak. - Kabina ma półtora na półtora metra. Może w niej swobodnie siedzieć kilka osób.

Poprzedni właściciel Mi2 wymontował oryginalny spalinowy silnik. W jego miejsce włożył elektryczny motor o mocy 30 kilowatów.

- To wystarczy, żeby zakręcić śmigłem i wzbić się na niewielką wysokość - mówi Korczak.

Mi2 był produkowany w latach 1966-85. Wymyślili go konstruktorzy z byłego Związku Radzieckiego. Ale licencję sprzedali Polskim Zakładom Lotniczym. Polacy robili go dla wszytkich armii Układu Warszawskiego.

Maszyna Korczaka jest w dobrym stanie. Fotele w kabinie pilota i przedziale dla pasażerów mają prawie nową skórzaną tapicerkę. Wszystkie urządzenia nawigacyjne i radiologiczne są na chodzie.

- Musiałem wymienić jedynie mały kwadrat blachy na ogonie. Wkrótce pomaluję kadłub - planuje kolekcjoner z Chechła.

Korczak zbiera stare motocykle, samochody i militaria od 5 lat. Jego kolekcja liczy kilkanaście eksponatów. Są wśród nich dwa wozy strażackie, polskie junaki i SHL-ki, radzieckie urale oraz niemieckie bmw i sundap.

W zeszłym roku na podjeździe swojej firmy w Chechle postawił wóz bojowy Skot. Dumą kolekcji jest auto osobowe skoda tudor z końca lat 40.

- Mam najlepiej odrestaurowany egzemplarz tego auta w Polsce - mówi.

Stare motocykle i samochody wyszukuje w Internecie oraz na zlotach i giełdach kolekcjonerów w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu. Marzy, by w przyszłości urządzić w Chechle muzeum techniki.

- Już teraz przyjeżdżają do mnie wycieczki z okolicznych gimnazjów - mówi.


***
Rafał Korczak ma 33 lata. Ukończył Technikum Ogrodnicze w Ksawerowie i Wydział Rolnictwa na warszawskim SGGW. Od czterech lat prowadzi w Chechle firmę handlującą sprzętem BHP i odzieżą ochronną.