- Będziemy głosować na tych samych kandydatów do europarlamentu, co łodzianie – wyjaśnia Adam Marczak, komisarz wyborczy w Pabianicach. - Jeszcze nie ma list wyborczych i nie wiadomo na pewno, kto kandyduje, ale do świąt poznamy kandydatów. Nie wiadomo też jeszcze, ile ma być mandatów z województwa łódzkiego.

Do urn Polacy pójdą 7 czerwca - zgodnie z zarządzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent podpisał postanowienie w sprawie wyborów do PE, któremu towarzyszy kalendarz wyborczy. Kampania wyborcza będzie trwała do 5 czerwca.

Od 2009 roku eurodeputowani będą zarabiać 7 tys. euro miesięcznie – wynika ze statutu eurodeputowanego, który został przyjęty przez Parlament Europejski. Wszyscy eurodeputowani będą więc zarabiali tyle samo. W tej chwili zarobki eurodeputowanego zależne są od państwa, z którego on pochodzi.

Urszula Krupa to eurodeputowana związana z Radiem Maryja. Kandyduje z PiS. To doktor nauk medycznych i pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 1995 - redaktor rozgłośni Radia Maryja w Toruniu, a od 2003 - wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2001- 2004 - posłanka na Sejm RP; w wyborach krajowych, startując z szóstej pozycji na liście LPR, otrzymała ponad 6 tysięcy głosów. W tym czasie członek Sejmowej Komisji Zdrowia. Od 2003 - prezes okręgu łódzkiego Ligi Polskich Rodzin oraz członek rady politycznej partii. Od 2004 r. - poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Ligi Polskich Rodzin z okręgu łódzkiego.

Jacek Saryusz-Wolski to eurodeputowany z PO - szef komisji spraw zagranicznych europarlamentu. Ukończył Uniwersytet Łódzki, a następnie studia podyplomowe w Centre Européen Universitaire w Nancy. Doktor nauk ekonomicznych. W latach 80. zaangażowany w ruch NSZZ "Solidarność". Sekretarz międzynarodowy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Od marca 2006 r. wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.
Studiował na Uniwersytecie w Łodzi (doktor nauk ekonomicznych). Wykładowca i pracownik naukowy na uniwersytetach w Łodzi, Lyonie, Grenoble, Oksfordzie, Edynburgu i Paryżu. Stypendysta programu Jean Monnet w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (2004-2007). Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych (od 2007).


Jolanta Szymanek-Deresz to posłanka z SLD. Pochodzi z rodziny prawniczej, jej ojciec Tadeusz Szymanek był sędzią Sądu Najwyższego i prezesem Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Początkowo studiowała na Uniwersytecie Łódzkim, ale po dwóch latach przeniosła się do Warszawy. W 1977 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu aplikacji sądowej pracowała w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy. W 1987 po zdaniu egzaminu adwokackiego rozpoczęła pracę w kancelarii adwokackiej. Od 1996 jest członkiem Międzynarodowej Ligi Prawa Konkurencji. Od 1979 należała do PZPR. Od 3 stycznia 2000 zajmowała stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a od 13 czerwca 2000 pełniła funkcję szefa Kancelarii. 23 grudnia 2000 została ponownie powołana na to stanowisko, odwołano ją 18 października 2005. W 2005 została po raz pierwszy wybrana posłem na Sejm V kadencji. 1 czerwca 2008 została wiceprzewodniczącą SLD.


Joanna Katarzyna Skrzydlewska z PO to łodzianka, poseł na Sejm RP V i VI kadencji. Jest wnuczką kwiaciarki z Zarzewa, założycielki firmy H. Skrzydlewska – lokalnego potentata branży kwiatowej i pogrzebowej. Ukończyła Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi oraz studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek: Zarządzanie zasobami ludzkimi, praca magisterska na temat "Internet jako nowe medium komunikacji marketingowej"). Od 2003 pracowała w Urzędzie Miasta Łodzi m.in. na stanowisku zastępcy dyrektora w Biurze Promocji, Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy oraz zastępcy dyrektora w Biurze Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą.
Od lat związana z łódzkim sportem: pełniła funkcję honorowego prezesa Towarzystwa Żużlowego Łódź, była też członkiem zarządu klubu piłkarskiego Widzew Łódź. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu łódzkim została wybrana posłem V kadencji. W parlamencie zasiadała w sejmowej komisji Rodziny i Praw Kobiet oraz (przez 6 dni) w Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Była także członkiem komisji Kultury Fizycznej i Sportu oraz Finansów Publicznych.