Nowa, duża tablica została zamontowana przed wejściem na teren Lewitynu. Tablica jasno oznajmia właścicielom czworonogów, że na teren z pupilami nie wejdą.

- Jest to ewidentne ograniczenie praw właścicieli psów - uważa oburzony Czytelnik. - Po wyrokach sądów administracyjnych w kilku miastach, właściciele psów mogą się starać o stwierdzenie nieważności regulaminów zawierających zakazy wprowadzania psów. U nas chyba najwyższa pora też coś z tym zrobić.

Między innymi w gminie Wołów, Sąd Administracyjny uznał, że ustawianie tabliczek z zakazem wyprowadzania zwierząt w parkach czy na placach zabaw jest niezgodne z prawem. Bo to ogranicza prawa właścicieli psów. „W ocenie sądu rozpoznającego skargę, wprowadzenie w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy zakazu wprowadzania zwierząt na dane tereny jest środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu, która przysługuje wszystkim obywatelom, w tym właścicielom zwierząt domowych.” Orzeczenie znajdziesz: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A35887BB24

Dla wielu mieszkańców tabliczka na Lewitynie jest zaskoczeniem, choć zakaz ten obowiązuje od dawna.

- Taki zakaz był, jest i będzie obowiązywał zawsze – zapewnia Jerzy Janio, kierownik obiektu Businka. - Niebawem na stronie internetowej pojawi się poprawiony regulamin korzystania z obiektu, więc każdy będzie miał do niego wgląd.

Jeśli jednak właściciele czworonogów zignorują zakaz, mogą zostać za to ukarani.

- Każdy, kto wchodzi na teren, powinien zapoznać się z regulaminem obiektu i go przestrzegać. Jeśli tego nie robi, wtedy nasza interwencja jest jak najbardziej słuszna. Nie wiem tylko, czy w każdym przypadku skończy się akurat na mandacie, bo zależy to od funkcjonariusza – mówi dyżurny Straży Miejskiej.

- Rozumiem, że nie każdy może życzyć sobie, by psy biegały i sikały na piasek na plaży. Oczywiste jest też to, że właściciele powinni swoje psy trzymać na smyczy i po nich sprzątać nieczystości. Ale żeby od razu całkowicie zabraniać wprowadzania psów na teren, to już absurd – mówi Ania, właścicielka yorka.


Czy Waszym zdaniem zakaz wprowadzania psów na teren Lewitynu jest słuszny?