W poniedziałek ze służbą w policji pożegnało się 9 funkcjonariuszy z naszej komendy.

Zobacz: Pożegnanie z mundurem. 9 policjantów pożegnało się z naszą komendą

Wśród nich był aspirant sztabowy Witold Mękarski, przewodnik policyjnego psa. Od kilku lat był opiekunem Nadira, tropiciela narkotyków takich jak: marihuana, amfetamina, LSD, heroina, kokaina, haszysz i metaamfetamina. Nadir jest drugim psem aspiranta sztabowego. Wcześniej policjant współpracował z owczarkiem patrolowo-tropiącym.

- Swoją psią emeryturę też spędził ze mną i moją rodziną. Tak samo będzie z Nadirem, to członek rodziny – mówił Życiu Pabianic w 2017 roku Witold Mękarski.

Tak też się stało. Partner i najlepszy przyjaciel policjanta, Nadir przeszedł razem z nim w stan spoczynku.

Psy policyjne, w zależności od stanu zdrowia, mogą pełnić służbę 9-10 lat. Podobnie jak ludzie, gdy chorują, dostają zwolnienie lekarskie.

Jak wyglądała praca Nadira w naszej komendzie?

Była bardzo wymagająca. Dilerzy są sprytni i ukrywają narkotyki w różnych miejscach. Pies nie mógł dać się zmylić. Po wejściu do pomieszczenia, które było przeszukiwane, aspirant sztabowy Mękarski zakładał Nadirowi szorki (specjalną uprząż). Na komendę „szukaj” pies zaczynał obwąchiwać. Gdy wyczuwał narkotyk, zaczynał drapać, wtedy policjanci wiedzieli, gdzie ukryte były narkotyki.

- Kiedyś podczas przeszukania w Zakładzie Karnym w Łodzi, Nadir wskazał na puszkę z kawą. Gdy ją otworzyliśmy, poza kawą nic innego nie zauważyliśmy. Okazało się, że pod wieczkiem była ukryta marihuana – wspominał w wywiadzie policjant.

Nadir jeździł nie tylko na akcje. Czasem wspierał też działania Straży Miejskiej w szkołach. Sprawdzał, czy uczniowie nie mają w plecakach zabronionych substancji.

Teraz w pabianickiej komendzie został jeden pies – Ares.  Na co dzień tropi, broni, a jak trzeba – atakuje.

Zobacz:Ares ciągle gotowy do służby. Pies przydaje się w naszej komendzie

Wakaty w policji

Po odejściu doświadczonych policjantów, w komendzie brakuje rąk do pracy. Ogłaszane są nabory do służby. W roku 2019 zaplanowano przyjęcia kandydatów w terminach: 7 marca, 21 maja, 16 lipca, 12 września, 7 listopada, 30 grudnia.

- Mamy 27 wakatów – wyjaśnia nadkom. Joanna Szczęsna z KPP Pabianice. - Wszystkich, którzy zamierzają podjąć służbę w policji, zapraszamy. Można kontaktować się z naszymi kadrowcami lub Komendą Wojewódzką w Łodzi.

Procedury przyjęcia do policji znajdują się na stronie: www.pabianice.policja.gov.pl