280 puszek farby poszło już na graffiti, które malują dwaj pabianiccy grafficiarze - Moser i Tunis. Projekt przygotował Moser, a zaakceptowała architekt miejski Renata Sielczak. Pozytywnie zaopiniowali go również pabianiccy artyści Iga Knul-Hans i Norbert Hans.

- Mieliśmy przygotowany projekt na papierze, a Moser naszkicował go na kamienicy. Teraz od dwóch tygodni chłopaki malują ścianę - mówi Norbert Novak, organizator akcji.

Malowanie graffiti zakończy się w piątek wieczorem. Wtedy zdejmą rusztowania i zasłonią własne dzieło.

- W sobotę rozpocznie się malowanie cokołu wokół "esdehu" - dodaje Magda Śpionek, organizator. - Zaprosiliśmy grafficiarzy też z innych miast. Razem z naszymi będą malować do wieczora.

Sobotni happening malowania graffiti na SDH Trzy Korony rozpocznie się o godz. 10.00. Można przyjść i popatrzeć, jak to robią profesjonaliści. Przygotowano 200 puszek farby.

Malowanie graffiti na kamienicy obok ratusza wymyślił pół roku temu 19-letni Norbert Novak.

- Zobaczyłem artykuł w waszej gazecie, w którym szydziliście z obskurnej kamienicy w centrum miasta. Proponowaliście namalować tutaj graffiti - mówi Novak. - Wtedy postanowiłem, że zajmę się tym.

Novak pojawił się w redakcji Życia Pabianic i opowiedział o swoim planie. Niewiarygodnie brzmiał pomysł sprowadzenia do Pabianic zespołów hiphopowych, ogólnopolskich telewizji i sponsorów. Dziś już widać, że słowa dotrzymał. Najpierw z grupą przyjaciół przygotował projekt, znalazł sponsorów, a teraz na sobotnie odsłonięcie graffiti przygotowuje koncert. Na razie zebrał 35.000 zł.

- Pieniądze są wpłacane na konto Miejskiego Ośrodka Kultury. Pomagamy w przygotowaniu koncertu i zapewnieniu bezpieczeństwa - mówi Adam Marczak, sekretarz miasta. - Wszystko jest robione legalnie.

- Głównym sponsorem została pabianicka Polfa. Nie tylko finansowo pomaga nam galeria Echo - wylicza Novak.


***
Będzie graffitowo i hiphopowo

Sobotni koncert hiphopowy urządzają na parkingu przed galerią Echo:

godz. 16.00 - supporty
godz. 20.00 - Łona
godz. 21.30 - oficjalne odsłonięcie graffiti
godz. 22.00 - Vienio i Pele


***
Łona to niepowtarzalny raper. Znany jest między innymi z wcześniejszego udziału w grupie Wiele CT oraz z solowego kawałka na "Kompilacji 2" Ośki. Z jego tekstów pełnych gagów i dowcipów bije wrodzony optymizm.

Vienio i Pele są na scenie HH od samego jej początku. Vienio jest założycielem legendarnej już grupy Molesta Ewenement. Vienio&Pele mają na swoim koncie trzy Autentyki.