Ile to pięter?

- 90. Stopni jest 2.500.

Po co Ci to? Nie możesz jak inni czterdziestolatkowie posiedzieć w domu z dziećmi i żoną?

- Dużo przebywam z rodziną. Mam świetną relację z synami. Ale też muszę coś robić dla siebie. Nie chcę założyć kapci i rozłożyć się przed telewizorem.

Czy ty w ogóle wiesz, na co się porywasz? To nie jest jedenastopiętrowiec w Pabianicach.

- W zeszłym roku, gdy biegłem na słynny nowojorski Empire State Building umierałem ze dwa razy. Ale ukończyłem bieg.

Chcesz powiedzieć, że konając na 78. piętrze potrafisz jeszcze wycisnąć z siebie na tyle siły, by pobiec dalej?

(kiwnięcie głową)

Jak to się robi?

- Nie liczę pięter. Sprawdzam puls. Gdy mam 180 uderzeń na minutę, wiem, że to jeszcze nie koniec. „Umieram” dopiero przy 191, ale wciąż biegnę.

Trenujesz na...

...siłowni, basenie. Dużo biegam po polach i lasach. Od 40 do 120 minut. W Łodzi znalazłem 17—piętrowy wieżowiec telekomunikacji i biegam po schodach. 10 razy na górę, a w dół zjeżdżam windą.

Bolą później nogi?

- Nie tak jak po maratonie. W Hongkongu pobiegnę 42 kilometry i 195 metrów. Będzie 15-18 stopni Celsjusza, ale wilgotność 75 procent. Taki maraton to dopiero wyzwanie.

To będzie Twój pierwszy raz?

- O nie. We wrześniu na 40. urodziny pobiegłem maraton w Poznaniu. Miałem całkiem niezły czas - 3 godziny 51 minut. W Hongkongu chciałbym mieć 3.30.

Biegasz czasami z synami?

- Kamil ma 17 lat, a Maksymilian - 15. Obiecali mi, że razem pobiegniemy w mistrzostwach Europy w bieganiu po schodach we Wrocławiu. Oni akceptują to, co robię. Wydaje mi się, że są ze mnie dumni.

A żona?

- Marzena już się przyzwyczaiła.

Ilu strażaków będziesz musiał pokonać?

- Zgłosiło się 2.000. Jest w tej grupie 260 Brytyjczyków, 70 Francuzów i tylko 20 Polaków. Województwo łódzkie będę reprezentował sam. Po schodach pobiegnie 100, w maratonie - 200.

Jako kto pobiegniesz? Jako strażak z Łodzi, Jurek z Big Brothera...

...jak zawsze wystąpię jako pabianiczanin.***
Aspirant sztabowy Jerzy Kulicki jest dowódcą zmiany w jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 10 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Wchodzi w skład grup specjalistycznych: ratownictwa wysokościowego i grupy ratowniczo-poszukiwawczej. Wystąpił w II edycji Big Brothera. W wolnych chwilach pracuje jako model.