W pabianickich szkołach oburzenie nauczycieli miesza się z zażenowaniem. Powodem jest pismo z Urzędu Miasta, jakie 10 września rozesłano do podstawówek, gimnazjów i przedszkoli. Prezydent miasta - Paweł Winiarski, zachęca w nim dyrektorów i rady pedagogiczne do udziału w niezwykłych obchodach Dnia Edukacji Narodowej. "Aby uhonorować wszystkich nauczycieli, zaplanowano galę z wręczeniem wyróżnień oraz nagród" - obiecuje Winiarski. Podczas owej "gali" mają być ogłoszone wyniki wyborów. Prezydent chce wybierać nauczycieli w kilku kategoriach, m.in.: wyróżniających się wdziękiem i elegancją, najmilszych, najbardziej sympatycznych, najlepszych animatorów życia kulturalnego, omnibusów (o rozległych zainteresowaniach), najbardziej oryginalnych postaci z grona pedagogicznego.

Zanim rozpoczną się uroczystości Dnia Edukacji Narodowej (11 października w sali sportowej przy ul. Orlej), pedagodzy w szkołach podstawowych i gimnazjach mają wytypować spośród siebie kandydatów na miss. Grono pedagogiczne musi krótko uzasadnić swój wybór.

Prezydent nie odpuszcza nawet przedszkolankom. W piśmie do przedszkoli prosi o: "wytypowanie ze swojej placówki pedagogów w kategoriach: animator życia kulturalnego oraz mistrz elegancji, wdzięku i uśmiechu".

Spora część nauczycieli jest oburzona. W poniedziałek w jednej z podstawówek postanowiono zbojkotować "wybory miss".

- To żenujący pomysł - usłyszeliśmy. Dyrektorzy szkół niechętnie wypowiadają się na ten temat. - Bez komentarza - powiedzieli nam, prosząc o anonimowość.