Otworzono centrum handlowo-rozrywkowe Tkalnia. Nie było przy tym starosty ani prezydenta. Proboszcz parafii św. Mateusza poświęcił nowe obiekty. Przecięto wstęgę i do pasażu wpuszczono klientów.

Nowoczesne centrum handlowe, tzw. „pabianicka Manufaktura”, powstało na terenie byłej fabryki włókienniczej Pamotex. Dziś na terenie parkingu ustawiona została scena. Imprezę prowadzi Krzysztof Ibisz.

W południe mało kto był zainteresowany tym, co dzieje się na scenie. Pabianiczanie ruszyli na polowanie. Zwiedzać też było co. Każdy sklep kusi dziś promocjami. W Media Expert, oprócz obniżek, na klientów czeka też koło fortuny. By zagrać, trzeba pokazać paragon. Koło kręci się też w KiK. W Smyku dziś wyprzedaż – zachęcają na 50 proc. zniżki. Drogeria Hebe łowi klientów nie tylko na promocje. Szeroki asortyment kosmetyków zwala z nóg. Dla mam z dziećmi i kobiet w ciąży dodatkowym ułatwieniem jest pierwszeństwo przy kasach.

Najwięcej klientów będzie dziś miało prawdopodobnie Sinsay. Sklep jest olbrzymi, a kolejka do kasy sięga drzwi wejściowych. Nie zraża ona jednak większości klientów, bo dla niektórych zniżek warto postać dłużej. Z głośników słychać: "klapki japonki już od 4 złotych!".

W środku centrum handlowego jest miejsce na odpoczynek i schłodzenie. W pasażu na leżakach i przy stolikach można popijać napoje z Bubble Tea.

Impreza w centrum handlowym potrwa do wieczora. O 16.15 na scenę wejdzie zespół Bruklin. O 17.30 wystąpi Magda Dudzic. Na międzynarodową gwiazdę - Danzela trzeba poczekać do godziny 19.00.

Zobacz też: Z Grobelnej nie wjedziemy. Zaparkujemy obok przyszłej Castoramy

Na wyznaczonym parkingu jest rotacja. Lepiej jednak przygotować się na możliwe problemy z zaparkowaniem auta. Nie ma co liczyć na duży parking naprzeciwko (należący do Kauflandu). Jest dostępny tylko dla klientów marketu. Opuszczone są szlabany przy bramkach.


Centrum w rozwoju

To firma A&A podjęła się rewitalizacji i przywrócenia dawnego blasku pofabrycznym zabudowaniom.

– Tkalnia powstała pod okiem konserwatora zabytków – ujawnia inwestor Adrian Majsterek. – Została odrestaurowana oryginalna zabudowa od strony ulicy Grobelnej i ul. Kilińskiego oraz dwie wieże.

Całość ma charakter rynku. Zewnętrzne zabudowania okalają wewnętrzną przestrzeń. Na 12 tys. m kw. jest 40 sklepów, niektóre pojawiły się w naszym mieście po raz pierwszy, jak np. Hebe i Sinsay. Powrócił po długiej przerwie Empik.

– Naszym celem było ożywienie centrum Pabianic i sprawienie, aby to miejsce ponownie tętniło życie – mówił Majsterek. – Chcemy, by można tu się umawiać na randki i miło spędzać czas. Kino będzie otwarte na przełomie września i października.

Tkalnia położona jest pomiędzy polem golfowym Arkadia, gdzie jest też Europejski Park Rzeźby i Parkiem Słowackiego. W budowie jest nowe Centrum Golfa wraz z grotą solną i tężnią solankową oraz strzelnica sportowo-rekreacyjna. Od ulicy „Grota” Roweckiego powstaje supermarket budowlany Castorama.