- Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił automatyczny system powiadomienia o nałożeniu kwarantanny – informuje Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemilogicznej w Łodzi.

SMS przyjdzie z numeru +48 22 10 43 705.

- To numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę – dodaje rzecznik wojewódzkiego sanpiedu.

W przypadku pytań o Covid-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Pierwsze zmiany dotyczące kwarantanny wprowadzono w miniony weekend. Od 24 października kwarantanną obejmowane są jedynie osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym. Są więc przypadki, że dziecko ma przymusowy pobyt w domu, a rodzice nie. Zgodnie z nowym rozporządzeniem na kwarantannę nie są kierowani domownicy osoby z kontaktu. Inaczej sytuacja wygląda, gdy okaże się, że przebywający w domu zachoruje i potwierdzą u niego koronawirusa. Wtedy siedzieć z nim będą wszyscy domownicy. Chyba, że uda się tę osobę odizolować. W tym przypadku domownicy zostaną zwolnieni po 10 dniach od kontaktu.

Wprowadzone zmiany nie działają wstecz.

W powiecie pabianickim objętych kwarantanną jest ok. 1.300 osób.

Co jeszcze się zmieniło?

Sanepid nie wydaje obecnie decyzji lub zaświadczeń o odbywanej izolacji domowej oraz kwarantannie dla ZUS ani dla pracodawcy. Informacje te są umieszczane w systemie teleinformatycznym.

Więcej na temat nowych zasad kwarantanny przeczytasz w najbliższym numerze Życia Pabianic (3 listopada 2020 r.)