Łupem padły pistolety z obu wojen światowych, karabin typu Mauser, rewolwer, około 100 hełmów, odznaczenia, ordery wojskowe, nieśmiertelniki, wieczne pióra, kilkaset monet, grzebienie, medaliki z wizerunkami świętych, przedmioty osobiste i pamiątki rodzinne poległych.
Kto to zrobił?
Jak się dowiedziało Życie Pabianic, Prokuratura Rejonowa w naszym mieście zajmuje się sprawą firmy z Męckiej Woli pod Sieradzem. Firma ta ekshumowała szczątki niemieckich żołnierzy z grobów wojennych rozsianych po całym kraju.
Takie prace prowadziła przed laty także w Gadce Starej. Na tamtejszym cmentarzu wojennym spoczywają prochy ponad 2.000 żołnierzy niemieckich, rosyjskich i polskich, poległych podczas dwóch wojen światowych. W latach 70. przeniesiono tam prochy żołnierzy niemieckich i rosyjskich z likwidowanego cmentarza wojennego w Lasku Miejskim w Pabianicach.
Odnalezione szczątki żołnierzy powinny być grzebane w tekturowych sarkofagach na 12 cmentarzach w Polsce. W latach 1990-2011 ekshumowano blisko 140.000 szczątków niemieckich żołnierzy. Według źródeł niemieckich, na terenach dzisiejszej Polski poległo 500.000 Niemców.
Tylko w 2012 r. firma spod Sieradza przeprowadziła 3.000 ekshumacji. Za każdą Niemcy płacą 25 euro. W lipcu prace w Polsce wstrzymano - na polecenie prokuratury. Powód? Prokuratura postawiła ciężkie zarzuty szefowi firmy i jego pracownikowi. Główny z nich to ograbianie miejsc spoczynku żołnierzy niemieckich z obu wojen światowych. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Taki sam wyrok obaj podejrzani mogą usłyszeć za drugi z 8 zarzutów - nielegalne posiadanie broni i amunicji.
W marcu zeszłego roku przeszukano pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne właścicielki firmy. Przetrząśnięto też dom pracownika. Efekty były porażające. Policjanci znaleźli ponad 1.000 przedmiotów pochodzących z rozkopanych mogił.
- Odnaleziono amunicję i broń palną: pistolety, karabin maszynowy PPSZ, karabin typu Mauser, rewolwery. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znajdowało się też około 100 hełmów, odznaczenia, ordery wojskowe, wieczne pióra, kilkaset monet, grzebienie, nieśmiertelniki, medaliki z wizerunkami świętych, przedmioty osobiste i pamiątki po żołnierzach – potwierdza Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

(więcej – w papierowym Życiu Pabianic)