Miasto ma obowiązek zapewnić opiekę bezpańskim zwierzętom. Błąkające się po mieście psy trafiają do schroniska. Kotami zajmują się mieszkańcy. Ci, którzy w Wydziale Ochrony Środowiska zarejestrują się jako opiekunowie społeczni, dostają skierowania na kastrację bądź sterylizację i karmę dla zwierząt.

- Przede wszystkim chodzi o stworzenie mapy kocich gniazd i zapobieganie ich namnażaniu się – tłumaczy Agnieszka Pietrowska, naczelnik wydziału.

W tym roku zgłosiło się 55 osób, które deklarują, że opiekują się bezdomnymi kotami. Pod swoją pieczą mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zwierząt. Największym skupiskiem jest gniazdo liczące 80 kotów. Znajduje się w okolicach ulic Ludowej, Szarych Szeregów, Wileńskiej, Karniszewickiej i Moniuszki.

Co zrobić, by zostać takim opiekunem? Trzeba przyjść do Wydziału Ochrony Środowiska przy św. Jana 4 i zarejestrować się.

- Później musimy otrzymać potwierdzenie od administratora terenu, że taka osoba faktycznie zajmuje się zwierzętami. Kiedy to będzie załatwione, opiekun dostaje skierowanie na zabieg kastracji albo sterylizacji – dodaje naczelnik.

Dopiero, kiedy weterynarz wystawi zaświadczenie o wykonaniu zabiegu, opiekunowi przydzielana jest karma dla kotów. Jej ilość zależy od liczby czworonogów, którymi się zajmuje.

W tym roku na zabiegi, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej i karmę dla kotów przeznaczone było 34.500 zł.

- Niestety, ta kwota nas ogranicza, bo ilość zabiegów, jakie możemy wykonać w ciągu roku, jest zależna od środków – dodaje Pietrowska.

Kiedy pieniądze się skończą, urzędnicy będą spisywać listę na przyszły rok.

O miano opiekuna mogą ubiegać się także osoby, które zajmują się jednym, bądź paroma kotami, pod warunkiem że nie przebywają one w domu.

- Jest różnica między opiekowaniem się zwierzęciem wolnożyjącym, a przygarnięciem takiego – mówi Pietrowska. - Jeśli ktoś wziął zwierzę do domu, to jest już jego właścicielem i musi przejąć na siebie obowiązki, jakie z tego wynikają. W takim przypadku nie mamy podstawy, by osobę uznać za opiekuna społecznego.

 

Największe kocie gniazda znajdują się w okolicach ulic:

Matejki (35)

Konopnej (35)

Ludowej (30)

Odrodzenia (27 kotów)

Brackiej (20)

Żytniej (15)

Krakowskiej (13)

Bugaj (11)

Dolnej (10)

Waltera-Jankego (10)