Zwycięzcy plebiscytu „Osiedlowy Sklepik Roku 2019” zostali wyróżnieni podwójnie. To sami Czytelnicy Życia Pabianic wytypowali 16 wyjątkowych, ich zdaniem, sklepów osiedlowych. W kolejnym etapie oddawali na wybrane sklepy głosy. Aby wybrać zwycięzców, musieliśmy przebrnąć przez stertę kuponów. Przeczytaliśmy dziesiątki uzasadnień, dlaczego właśnie te sklepy zasługują na zaszczytny tytuł.

Pierwsze miejsce w plebiscycie, w którym liczyły się wycięte z wydań gazety kupony, zajął sklep ABC przy ul. Moniuszki 51. To miejsce docenili nie tylko czytelnicy gazety, ale i internauci.

Zobacz: „Osiedlowy Sklepik Roku 2019”. Wyróżnij swój

I miejsce "Osiedlowy Sklepik Roku 2019"

Sklep ABC prowadzą państwo Agnieszka i Tomasz Madajowie. Dobrze się składa, bo uzyskany przez nich zaszczytny tytuł zbiegnie się także z okrągłą rocznicą. Jaką?

– We wrześniu będziemy obchodzić 10-lecie istnienia sklepu – przyznaje właścicielka.

Głosujący na ten sklep tłumaczyli swój wybór następująco: „Miła obsługa, sklep dobrze zaopatrzony”, „Dobre i staranne zaopatrzenie, świeży towar i miła obsługa”, „Miłe panie”, „Doskonały towar”, „Duży asortyment i miła obsługa”, „Zawsze miła i uśmiechnięta obsługa, duży wybór towarów i świeże produkty”.

Nie tylko właściciele sklepu obsługują tu klientów z uśmiechem na twarzy. Za tak dobry wizerunek sklepu odpowiadają także dwie panie ekspedientki Małgorzata Maślanka i Ewa Peciak.

Dlaczego jeszcze klienci tak chętnie zaglądają do ABC?

– Staramy się indywidualnie podchodzić do każdego klienta. Jeśli ktoś zamawia towar, to chcemy z dnia na dzień mu go sprowadzić – wyjaśnia pani Agnieszka.

Co takiego klient może sobie tu zażyczyć?

– Wszystko, co mu się wyśni – wtrąca pan Tomasz. – Cokolwiek zobaczy w reklamie, wystarczy, że poprosi, a my sprowadzimy.

Jedyne czego w sklepie nie ma, to rutyny.

– Mamy codziennie coś innego, jednego dnia gorącą kaszankę, drugiego swojskie wędliny, a jeszcze innego duży wybór sałatek i gotowych dań – wymienia właściciel.

Większość klientów ABC to ci stali, którzy zaglądają tu codziennie. Zamawiają swoje ulubione produkty wcześniej, by obsługa im je odłożyła.

– 90 procent naszych klientów to właśnie takie osoby. Choć też zdarzają się osoby, które specjalnie do nas przyjeżdżają, na przykład z Bugaju – mówi właścicielka.

Ulubiony sklep na osiedlu czynny jest codziennie. Od poniedziałku do soboty otwierany jest skoro świt o godzinie 5.00, a zamykany o 21.00. W niehandlowe niedziele działa od 9.00 do 18.00. Wyjątkiem są niedziele handlowe. Wtedy ekipa ABC robi sobie wolne, bo tego dnia klientów jest najmniej.

II miejsce "Osiedlowy Sklepik Roku 2019"

Drugie miejsce w plebiscycie zajął sklep spożywczo-przemysłowy Skibiński Piotr przy ul. Szpitalnej 37. To interes rodzinny. 29 lat temu otwierała go pani Anna Skibińska wraz z mężem. Teraz kobieta jest na emeryturze, a sklep oddała w ręce syna – Piotra.

– Ja teraz jemu pomagam – przyznaje.

W sklepie klientów obsługuje też sympatyczna córka pani Anny, Małgorzata Grala. Jest jeszcze jedna ekspedientka, pani Marzenka.

Pani Anna przyjmowała od nas gratulacje ze łzami w oczach. Wzruszyło ją to, jak bardzo klienci docenili wkład jej rodziny w działanie sklepu.

– Bardzo dziękujemy za każdy złożony głos. Jesteśmy dla klientów, ale bez nich też nie byłoby nas – przyznaje.

W asortymencie sklepu znajdziemy m.in. swojskie wędliny czy świeże pieczywo z różnych piekarń.

– Klienci chwalą sobie nasze ciasta. Niektórzy specjalnie po nie przyjeżdżają z drugiego końca miasta – przyznaje pani Małgorzata.

Co jeszcze docenili klienci przy oddawaniu głosów na sklep? Wśród uzasadnień znalazły się: „Najlepiej zaopatrzony sklepik na osiedlu, nawet gdy czegoś nie ma lub brakuje, za chwilę zostaje dostarczone, przemiła obsługa podpowie, doradzi i nigdy nie zawiedzie”, „Właściciel dba o klientów, świeży towar, wysoka jakość, przystępne ceny”, „Tu kupisz wszystko, mydło i powidło. Sklep niezawodny. Z miłą obsługą”, „Bardzo potrzebny na osiedlu, z miłą obsługą itd.”.

Osiedlowy sklepik otwarty jest od poniedziałku do soboty w godz. 6.00–21.00, a w niedziele od 10.00 do 15.00.

III miejsce "Osiedlowy Sklepik Roku 2019"

III miejsce w plebiscycie zajął osiedlowy sklepik Eweliny Ronkowskiej – Ewa przy ul. Piotra Skargi 75.

Czytelnicy uzasadniali ten wybór m.in. tak: „Bardzo uczynna, uczciwa, pomocna starszym obsługa, świeży towar, b. dobrze zaopatrzony sklep”, „Dobrze zaopatrzony, daje radę z konkurencyjną Biedronką vis a vis”, „Mały sklepik, ale o dużej niesamowitej osobowości”, „Możliwość kupienia pysznego chleba na kromki”, „Zawsze miła, uśmiechnięta załoga”.

Kto zasłużył sobie na tak dobre opinie? Sama właścicielka, która jest w sklepie codziennie oraz jej pracownica, pani Basia. Sklep działa to od 1997 roku. Choć, jak przyznaje pani Ewelina, początki nie były łatwe. Za to teraz po wielu latach i pomimo rosnącej wokół konkurencji, klienci nadal kupują tu swoje ulubione produkty.

– Moim zdaniem to też dlatego, że po tylu latach już się znamy, jesteśmy sąsiadami – mówi skromnie właścicielka.

Naprzeciwko sklepu jest market, ale klienci i tak zaglądają do Ewy, by dokupić resztę produktów z listy zakupów.

– Klient musi być wyróżniony, potraktowany indywidualnie, z uprzejmością – uważa pani Ewelina.

Trud pracy wykonywany zgodnie z tą zasadą zaowocował tym zaszczytnym wyróżnieniem, jakim jest podium.

– Dziękuję bardzo za zaufanie do mnie. Za to, że klienci przychodzą do mnie. Za uprzejmość z ich strony. Bo ja nie mam roszczeniowych klientów – mówi.

Wyróżnienie "Osiedlowy Sklepik Roku 2019"

Od czytelników portalu zyciepabianic.pl wyróżniliśmy także kolejny sklep – Hippo przy ul. Gawrońskiej 5. Miał on raptem kilka internetowych głosów mniej od zwycięzcy plebiscytu, sklepu ABC.

Hippo na osiedlu otwarto w 1998. Właściciel, Waldemar Bednarczyk wcześniej od 1991 roku prowadził sklep tuż obok.

– Działalność prowadzę w ogóle od 1988 roku – mówi.

Czytelnicy docenili niewielki sklepik z rysunkiem hipopotama m.in. za „Bardzo miłą obsługę i bardzo dobre zaopatrzenie”, za to, że sklep jest „najbliżej domu i świetnie zaopatrzony” oraz za „miłą obsługę”.

W ogólnospożywczym Hippo kupimy świeże pieczywo, nabiał, owoce, gorącą kaszankę i wiele innych ważnych dla mieszkańców produktów. Zakupy zrobimy od poniedziałku do piątku od 6.30 do 20.00, w soboty od 6.30 do 17.00, a w niedziele niehandlowe od 9.00 do 14.00.