- Najważniejszą dla nas kwestią zawsze jest poprawa bezpieczeństwa w naszych blokach. Dzięki LED-om mieszkańcy mogą czuć się bardziej komfortowo po zmroku. Dlatego nie dziwiło nas, że od razu wymiana opraw spotkała się z dużym zadowoleniem mieszkańców – mówi Wacław Maciej Przybylski, prezes PSM. - Ważnym atutem nowego oświetlenia była wtedy i wciąż jest znaczna oszczędność energii.

Montaż energooszczędnych opraw był strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza teraz w dobie wysokich cen prądu. Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej oszczędzają prąd zużyty do oświetlanie 1.174 klatek schodowych, setek korytarzy, piwnic i stref przed wejściami.

LED-owe oprawy wewnątrz klatek sterowane są czujnikami: ruchu, natężenia światła i czasu świecenia. Zapalają się wtedy, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Natomiast oprawy zamontowane przy wejściach do budynków wyposażone są w czujniki zmierzchowe. Włączają się, gdy zapada zmrok, a gasną rano, gdy jest już widno.

Oprawy przed wejściami oprócz czujników zmierzchowych włączających LED-y o mocy 3W, posiadają również czujniki ruchu z funkcją zbliżeniową. Dzięki temu, gdy ktoś zbliży się do drzwi na około 2,5 metra, to włączy się dodatkowe źródło światła o łącznej mocy 6W. Wtedy oświetlenie jest mocniejsze i pozwala na wygodne otwarcie drzwi z klucza lub z domofonu.

W korytarzach ewakuacyjnych na dwunastych kondygnacjach i w innych niedoświetlonych światłem dziennym (z powodu braku okien) zamontowane zostały oprawy z dodatkową funkcją żarzenia źródeł światła. W tych miejscach są też oprawy awaryjno-ewakuacyjne, które mają dwugodzinny okres świecenia po zaniku napięcia.

- Te nowoczesne energooszczędne LED-y zamontowaliśmy w ciągu 5 lat we wspólnych częściach budynków, czyli w miejscach, z których korzystają wszyscy mieszkańcy danego bloku – dodaje prezes Przybylski.

Nowe oświetlenie zostało zamontowane we wszystkich 308 blokach PSM.