Bus startuje codziennie o 7.30. Odjeżdża z pętli autobusowej przy ul. Waltera-Jankego. Objeżdża wszystkie pabianickie hotele, potem czeka przed dworcem PKP. Stąd wyrusza na lotnisko (godz. 8.15).

- Kurs zaplanowaliśmy tak, by pasażerowie zdążyli załatwić odprawę celną i bagażową na lotnisku - opowiada Zbigniew Partyczyński, kierowca Urzędu Miejskiego, który obsługuje trasę.

Przez pierwsze dni busem pojechały zaledwie 4 osoby, ale…

- Mamy nadzieję, że nasz bus szybko zyska popularność na Lublinku - mówi Wojciech Janczyk, rzecznik prezydenta Pabianic.

Dlatego na lotnisko jeździ też stażystka Urzędu Miejskiego. Zawozi folder o Pabianicach i rozdaje go pasażerom przylatującym z Londynu. W folderze są informacje o naszym mieście, historii i zabytkach, hotelach i restauracjach.

- Nasz folder dotarł nawet na lotnisko w Londynie. Wzięła go jedna z pasażerek - opowiada Partyczyński.

Kogo do tej pory wiózł szofer? Pabianiczan wracających z Londynu i dziewczynę z Poznania, która przyjechała odwiedzić przyjaciół w naszym mieście.

- Ona wzięła folder na lotnisku i wsiadła do liniowego autobusu na Dworzec Fabryczny. Chwilę później zaczęła przeglądać książeczkę i przesiadła się do naszego busa - uśmiecha się kierowca.

Auto wypożycza Miejski Zakład Komunikacyjny. Kursując raz dziennie, zużyje paliwa za 1.000 zł miesięcznie.

- Promujemy nasze miasto - mówi Wojciech Janczyk. - To dobry sposób, by dotrzeć do pasażerów przylatujących z Anglii. Mamy nadzieję, że będą się zatrzymywać w pabianickich hotelach, jadać w restauracjach…


***
Regularne loty na trasie Lublinek-Londyn zaczęły się 30 października. Pasażerów wożą nowoczesne boeningi 737 tanich linii lotniczych Ryanair. Port docelowy to londyńskie lotnisko Stanted.

Ceny biletów zaczynają się od 19 zł. Opłaty lotniskowe i podatki to 45 zł (przy wylocie z Łodzi) i 88 zł 71 gr (w drodze powrotnej). Ale… Firma Ryanair często ogłasza promocje. Jeśli ktoś dobrze zaplanuje podróż i wcześniej zarezerwuje bilet, może zapłacić nawet symboliczną złotówkę.

Od 9 lutego Ryanair planuje uruchomienie połączenia z Łodzi do Nottingham.


***
Tak kursuje bus do Portu Lotniczego Lublinek…

godz. 7.30 - pętla autobusowa (ul. Waltera-Jankego).
godz. 7.35 - Hotel Max (ul. Bugaj 110).
godz. 7.40 - Hotel Włókniarz (ul. Grota-Roweckiego 3).
godz. 7.45 - Hotel Piemont (ul. Kilińskiego 25).
godz. 7.55 - dworzec PKP (ul. Łaska).
godz. 8.15 - odjazd na Lublinek.

… a tak z Lublinka do Pabianic

10.15 - start z lotniska.
10.35 - dworzec PKP.
10.45 - Hotel Piemont.
10.50 - Hotel Włókniarz.
10.55 - Hotel Max.
11.00 - pętla autobusowa przy ul. Waltera-Jankego.