Zaczęło się tuż po godzinie 17.30. Strażacy pojechali do powalonego na jezdnię drzewa w Ksawerowie na ulicy Szkolnej. Później w samej gminie Ksawerów strażacy interweniowali jeszcze 13 razy. Jeździli do połamanych drzew, zalanych posesji i zerwanych dachów domów. Najbardziej poszkodowani zostali mieszkańcy domu przy ul. Granicznej. Po zerwaniu dachu doszło do zalania budynku. W pomieszczeniach stała woda na głębokość 30 centymetrów. Strażacy pomogli mieszkańcom wynosić meble i sprzęty z zalanego budynku. Wypompowali wodę i przykryli dach plandekami.

- Straty oszacowano na 150 tysięcy złotych – mówi kpt. Michał Kuśmirowski z Komendy Powiatowej PSP w Pabianicach.

Trzykrotnie mniejsze straty ponieśli właściciele domu przy ul. Wschodniej. Tu także doszło do zerwania dachu w rozbudowywanym domu.

W niektórych miejscach przez zerwane linie energetyczne mieszkańcy przez kilka godzin pozostawali bez prądu.

Podobnie w Pabianicach, strażacy wyjeżdżali 13 razy do zdarzeń związanych ze skutkami nawałnicy. Na ulicach Rypułtowickiej i Partyzanckiej kierowcy zmagali się z przejechaniem przez zalane jezdnie. Zatopiona została stacja Orlen.

Bez prądu byli mieszkańcy okolic ulicy Rypułtowickiej, bo wichura wyrwała drzewo. Przewróciło się na linię wysokiego napięcia. Łącznie na tej ulicy wichura połamała cztery drzewa.

Na Bulwarach przewróciły się trzy drzewa. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Wichura oszczędziła Dłutów, Dobroń i Konstantynów. Po dwa wyjazdy strażaków odnotowano w gminie Pabianice i gminie Lutomiersk.

- Łącznie odnotowaliśmy 31 wyjazdów związanych ze skutkami intensywnych opadów i silnego wiatru – dodaje kapitan Kuśmirowski.

Jak pracowały nasze wydziały zarządzania kryzysowego?

- Nikt nas nie wzywał w nocy - mówi Elżbieta Borowiecka, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim.

Paweł Glapa z Powiatowego Zarządzania Kryzysowego był wieczorem w stałym kontakcie ze strażakami z PSP. We wtorek przed południem otrzymał raporty od strażaków.

- Było 31 wyjazdów strażaków - potwierdza Krystian Dąbrowski  z WZK w Starostwie. - Najbardziej pomocy potrzebowali mieszkańcy Ksawerowa.

Na dziś IMGW zapowiada znów silne burze z gradem i opady deszczu. Porywy wiatru od 90 do 110 km/h.