Kim są: Katarzyna Wenne, Aleksandra Rzepecka-Kravitz, Mateusz Ziomakarski, Henryk Saładajczyk, Przemysław Pałosz, Marcin Chmielewski? To Honorowi Obywatele Pabianic. Tak przynajmniej można przeczytać w internetowej encyklopedii Wikipedia – pod hasłem „Pabianice”. Nazwiska te figurują obok Papieża Jana Pawła II, dwukrotnej medalistki olimpijskiej Jadwigi Wajs-Marcinkiewicz czy profesora Jana Kaczmarka – rzeczywistych Honorowych Obywateli Pabianic.

To nie koniec „ciekawostek”. W kategorii „Znani pabianiczanie”, obok Maksymiliana Kolbego, Henryka Debicha, Teresy Wojtaszek (gwiazdy Metropolitan Opera w Nowym Jorku) czy Pawła Janasa znajdziemy wpis: „Magdalena Hodak - redaktor” oraz „Maciej Michalski – artysta fotografik”.

Z Wikipedii korzystają miliony internautów. Bez cienia przesady można powiedzieć, że dziś jest to najpopularniejsza encyklopedia świata. Kto chce się czegoś dowiedzieć o naszym mieście, ten prędzej czy później zajrzy na strony Wikipedii.

Co tam znajdzie? Na przykład dowie się, że: „Do 1972 roku ponad 20-kilometrowa linia tramwajowa, która zaczynała się w Zgierzu, przejeżdżała przez Łódź i kończyła się na Dużym Skręcie w Pabianicach była jedynym środkiem komunikacji miejskiej.
Oraz, że:
„W 1992 pabianickie linie autobusowe i tramwajowe obsługiwane przez MPK Łódź przejęła nowa firma MZK Pabianice (…) Tramwaje jednak w 2004 znów trafiły w ręce MPK Łódź”.
Albo, że: rzeźba nad budynkiem dawnego biura zakładów Krusche-Ender przy ulicy Zamkowej to „prządki”.
Minione pół wieku Pabianic w Wikipedii skwitowano tak: „Obecne Pabianice to miasto spore, ponad 70-tysięczne, rozległe, choć rozciągnięte głównie wzdłuż jednej drogi, w znacznym stopniu uprzemysłowione, mimo upadku największych fabryk, i niemal w 100% zamieszkane przez Polaków wyznania rzymskokatolickiego. O dawnym trójnarodowym charakterze tego miasta świadczą tylko zachowane tu i ówdzie ciekawe zabytki”.
Ciekawe, prawda?